Прејди на содржината

Хулијан Санчес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хулијан Санчес Пимиента
Хулијан Санчес на Еускал Бициклета 2007
Лични податоци
Цело имеХулијан Санчес Пимиента
Роден26 февруари 1980(1980-02-26)(44 г.)
Сафра, Шпанија
Податоци за клубот
Мом. клубКаха Рурал-Сегурос РГА
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Аматерски клубови
2001
2003
Теки-Галибие
Фаса Бортоло (стажант)
Професионални клубови
2004–2005
2006
2007
2008–2009
2011–
Фаса Бортоло
Комунидад Валенсијана
Релакс-ГАМ
Контентполис-Мурсија
Каха Рурал-Сегурос РГА
Последна промена
10 јануари 2015

Хулијан Санчес Пимиента (шпански: Julián Sánchez Pimienta; р. 26 февруари 1980 во Сафра) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Каха Рурал-Сегурос РГА.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2006
Вуелта а Мајорка
3. Краен пласман
2. Трофео Поленка
2007
2. Пруеба Вилјафранка де Ордизија
2009
Волта а Каталуња
1. Етапа 4
1. Планински пласман

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Достигнувања на 9776“. Cycling Archives.