Далечинско пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - 5км во машка конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварот во 5км за мажи во далечинско пливање на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржа на 22 јули.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
 Томас Лурц (GER)  Спиридон Гианиотис (GRE)  Евгениј Драцев (RUS)

Резултати[уреди | уреди извор]

Финалето се одржа на 22 јули.[1]

Место Пливач Нација Време
Gold medal icon.svg Томас Лурц  Германија 56:16.6
Silver medal icon.svg Спиридон Гианиотис  Грција 56:17.4
Bronze medal icon.svg Евгениј Драцев  Русија 56:18.5
4 Никола Болцонело  Италија 56:24.3
5 Ендрју Гемел  САД 56:24.8
6 Сергеј Волшаков  Русија 56:26.0
7 Дамиен Катил Видал  Франција 56:27.4
8 Крис Брајан  Ирска 56:28.0
9 Симоне Руфини  Италија 56:29.0
10 Чаба Герчак  Унгарија 56:30.1
11 Син Рајан  САД 56:30.1
12 Јашунари Хираи  Јапонија 56:30.6
13 Хектор Руиз Перез  Шпанија 56:31.5
14 Игор Снитко  Украина 56:31.6
15 Ксу Венчао  Кина 56:32.2
16 Трент Гримски  Австралија 56:33.4
17 Ричард Вајнбергер  Канада 56:33.7
18 Јувал Сафра  Израел 56:34.2
19 Иван Ендерика  Еквадор 56:35.3
20 Јан Пусмурни  Чешка 56:35.9
21 Трој Принслу  Јужна Африка 56:37.3
22 Виктор Колонес  Бразил 56:39.7
23 Јан Волфгартен  Германија 56:40.2
24 Коди Гримси  Австралија 56:40.4
25 Луис Рикардо Ескобар Торес  Мексико 56:42.9
26 Себастиен Фрајс  Франција 56:45.6
27 Кејн Радфорд  Нов Зеланд 56:45.7
28 Џондрај Сеговија  Венецуела 56:45.9
29 Антонис Фокаидис  Грција 56:46.0
30 Игор Червински  Украина 58:28.5
31 Аимесон Кинг  Канада 59:09.3
32 Дени Мараис  Јужна Африка 59:46.9
33 Сантјаго Ендерика  Еквадор 59:52.0
34 Алваро Тревела  Чиле 1:00:17.1
35 Давид Кариљо  Венецуела 1:00:19.8
36 Самуел де Бона  Бразил 1:01:20.9
37 Јао Хан  Кина 1:02:03.6
38 Рики Ангавијаја  Индонезија 1:02:06.2
39 Јуен Маркус Јат Хо Flag of Hong Kong.svg Хонгконг 1:02:09.2
40 Кевин Васкес  Гватемала 1:02:13.1
41 Калид Ал-Кулаиби  Оман 1:02:14.8
42 Аиман Ал-Кашми  Оман 1:02:28.7
43 Бекше Зумагали  Казахстан 1:02:31.9
44 Линг Тин Ју Flag of Hong Kong.svg Хонгконг 1:04:14.7
45 Ислам Мохсен  Египет 1:06:21.6
46 Родолфо Санчез  Костарика 1:08:16.4
47 Хеиману Сичан  Француска Полинезија 1:08:55.6
48 Сатрио Багаскара Гунади Путра  Индонезија 1:09:46.9
49 Џефри Виљалобос  Костарика 1:10:06.1
50 Хејден Викерс  Кукови Острови 1:11:02.1
Џексон Нијамубаго Flag of Rwanda.svg Руанда OTL
Патрик Рукондо Flag of Rwanda.svg Руанда OTL
Сергеј Фесенко  Азербејџан DNS
Мазен Мохамед Азиз  Египет DSQ

Наводи[уреди | уреди извор]

Надоврешни врски[уреди | уреди извор]