Пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - 50м грбно во женска конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
50м грбно за жени
на Светско првенство во водени спортови 2011
Датијули 27, 2011 (прелиминации и полуфинале)
јули 28, 2011 (финале)
Победничко време27.79
Медалисти
Златен медал   Русија
Сребрен медал   Јапонија
Бронзен медал   САД
«20092013»
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварите во 50м грбно за жени во пливачките дисциплини на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржаа на 27 јули со прелиминарната рунда и полуфиналето и 28 јули со финалето.

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред ова натпреварување, светските и шампионатските рекорди беа следниве:

Име Држава Време Место Датум
Светски рекорд
Рекорд на Шампионат
Зао Јинг Народна Република Кина НР Кина 27.06 Рим, Италија 30 јули, 2009

Ниту светски ниту шампионатски рекорд беа поставени во ова натпреварување.

Резултати[уреди | уреди извор]

Прелиминации[уреди | уреди извор]

57 пливачи учествуваа во 8 групи.[1]

Место Група Линија Име Држава Време Забелешки
1 6 4 Анастасија Зуева  Русија 28.20 Q
2 6 7 Зоу Јанксин  Кина 28.24 Q
3 8 4 Гао Чанг  Кина 28.27 Q
4 8 5 Аја Теракава  Јапонија 28.34 Q
5 7 8 Елизабет Пејтон  САД 28.35 Q
6 8 2 Миси Френклин  САД 28.37 Q
7 7 4 Александра Херасимениа  Белорусија 28.38 Q
8 7 5 Емили Сибом  Австралија 28.39 Q
8 8 6 Џорџија Дејвис  Обединето Кралство 28.39 Q
10 6 2 Теодора Драку  Грција 28.46 Q
10 6 5 Мерседес Перис  Шпанија 28.46 Q
12 7 3 Џулија Вилкинсон  Канада 28.62 Q
13 6 8 Екатерина Аврамова  Бугарија 28.66 Q
14 8 8 Ксенија Москвина  Русија 28.71 Q
15 8 3 Џема Спофорт  Обединето Кралство 28.79 Q
16 6 6 Џени Менсинг  Германија 28.84 Q
17 7 1 Синед Расел  Канада 28.87
18 3 4 Мие Нилсен  Данска 28.89
19 6 3 Шихо Сакаи  Јапонија 28.89
20 7 6 Белинда Хокинг  Австралија 28.92
21 5 3 Дарина Зевина  Украина 28.99
22 5 6 Сања Јовановиќ  Хрватска 29.03
22 5 7 Карин Принслу  ЈАР 29.03
24 7 7 Елена Џемо  Италија 29.12
25 7 2 Етиен Медирос  Бразил 29.16
26 8 7 Алина Ватс  Украина 29.24
27 4 6 Исабеле Арсила  Колумбија 29.27
28 5 2 Фабиене Надарајах  Австрија 29.29
28 6 1 Свиетлана Каклова  Белорусија 29.29
30 5 4 Симона Баумртова  Чешка 29.37
31 4 8 Ани Алитало  Финска 29.39
32 5 5 Ли Тао  Сингапур 29.40
33 8 1 Марија Гонзалез Рамирез  Мексико 29.45
34 4 4 Алицја Чорц  Полска 29.50
35 5 1 Ингибјорг Кристи Јонсдотир  Исланд 29.66
36 5 8 Хазал Сарикаја  Турција 29.71
37 3 3 Сесилиај Бертонсело  Аргентина 29.73
38 4 5 Јекатерина Руденко  Казахстан 29.76
39 4 1 Киера Аиткен Flag of Bermuda.svg Бермуда 29.78
40 4 3 Лау Јин Јан  Хонгконг 29.79
41 4 7 Софија Бечелор  Нов Зеланд 29.90
42 4 2 Алана Дилет  Бахами 29.97
43 3 5 Ках Чан  Малезија 30.22
44 3 2 Ана Волчков  Израел 30.59
45 3 6 Моника Рамирез Абеља  Андора 30.66
46 3 7 Сулвија Брунлехнер  Кенија 32.09
47 2 4 Џесиак Коса  Мозамбик 32.29
48 3 8 Анахит Берсегјан  Ерменија 32.49
49 3 1 Никола Мускат  Малта 32.62
50 2 5 Џејд Ешлиг Хауард  Замбија 32.91
51 2 3 Киран Кан  Пакистан 33.18
52 2 6 Анжелик Тринкуер  Монако 33.19
53 2 2 Мареме Фае  Сенегал 33.43
54 2 7 Витини Хемптон  Камерун 36.57
55 1 3 Фалеумата Семасеку  Мали 37.79
56 1 4 Гебремедин Јанет Сејум  Етиопија 38.06
57 1 5 Гедиа Муафо  Камерун 39.02

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Полуфиналето се одржа во 18:13.[2]

Полуфинале 1[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Држава Време Забелешки
1 2 Мерседес Перис  Шпанија 27.93 Q
2 7 Џулија Вилкинсон  Канада 28.10 Q
3 3 Миси Френклин  САД 28.14 Q
4 5 Аја Теракава  Јапонија 28.16 Q
5 6 Емили Сибом  Австралија 28.19 Q
6 4 Зоу Јанксин  Кина 28.44
7 1 Ксенија Москвина  Русија 28.75
8 8 Џени Менсинг  Германија 28.83

Полуфинале 2[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 4 Анастасија Зуева  Русија 27.88 Q
2 6 Александра Херасимениа  Белорусија 27.93 Q
3 5 Гао Чанг  Кина 28.05 Q
4 7 Теодора Драку  Грција 28.25
5 2 Џорџија Дејвис  Обединето Кралство 28.26
6 1 Екатерина Аврамова  Бугарија 28.64
7 8 Џема Спофорт  Обединето Кралство 28.75
8 3 Елизабет Пелтон  САД 28.85

Финале[уреди | уреди извор]

Финалето се одржа во 19:17.[3]

Место Линија Име Држава Време Забелешки
Gold medal icon.svg 4 Анастасија Зуева  Русија 27.79
Silver medal icon.svg 1 Аја Теракава  Јапонија 27.93
Bronze medal icon.svg 7 Миси Френклин  САД 28.01
4 6 Гао Чанг  Кина 28.06
5 8 Емили Сибом  Австралија 28.07
6 2 Џулија Вилкинсон  Канада 28.09
6 3 Александра Херасимениа  Белорусија 28.09
8 5 Мерседес Перис  Шпанија 28.42

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]