Пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - 200м мешано во машка конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
200м поединечно мешано за мажи
на Светско првенство во водени спортови 2011
Датијули 27, 2011 (прелиминации и полуфинале)
јули 28, 2011 (финале)
Победничко време1:54.00 СР
Медалисти
Златен медал   САД
Сребрен медал   САД
Бронзен медал   Унгарија
«20092013»
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварите во 200м поединечно мешано за мажи во пливачките дисциплини на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржаа на 27 и 28 јули. Прелиминациите и полуфиналето се одржаа на 27 јули, додека финалето на 28 јули.

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањето, светските и шампионатските рекорди беа следниве:

Име Нација Време Локација Датум
Светски рекорд
Рекорд на Првенството
Рајан Лохте  САД 1:54.10 Рим 30 јули 2009

Следниве рекорди беа поставени за време на натпреварувањето::

Датум Рунда Име Нација Време СР РШ
28 јули 2011 Финале Рајан Лохте  САД 1:54.00 СР РШ

Резултати[уреди | уреди извор]

Прелиминации[уреди | уреди извор]

47 пливачи учествуваа во 6 групи.[1]

Место Група Линија Име Нација Време Забелешки
1 4 4 Тиаго Переира  Бразил 1:57.82 Q
2 4 1 Давид Верасто  Унгарија 1:58.69 Q
3 4 7 Кенет То  Австралија 1:59.02 Q
4 6 4 Рајан Лохте  САД 1:59.04 Q
5 4 5 Маркус Роган  Австрија 1:59.22 Q
6 6 2 Јуја Хорихата  Јапонија 1:59.25 Q
7 6 1 Вјатаутас Јанишаитис  Литванија 1:59.43 Q
8 5 4 Мајкл Фелпс  САД 1:59.48 Q
9 4 2 Диого Карваљо  Португалија 1:59.51 Q
10 4 3 Хенрике Родригес  Бразил 1:59.54 Q
11 5 5 Џерм Годард  Обединето Кралство 1.59.68 Q
12 4 8 Марцин Циеслак  Полска 1:59.77 Q
13 6 5 Ласло Чех  Унгарија 1:59.80 Q
14 5 6 Дариан Таунсенд  Јужна Африка 1:59.97 Q
15 6 7 Гал Нево  Израел 1:59.98 Q
16 6 6 Јан Давид Шипер  Германија 1:59.99 Q
17 5 8 Бредли Ели  Барбадос 2:00.03
18 5 2 Ванг Шун  Кина 2:00.12
19 6 3 Јуја Робек  Обединето Кралство 2:00.42
20 3 1 Рафаел Штачиоти  Луксембург 2:00.87
21 3 2 Ендрју Форд  Канада 2:00.92
22 5 3 Маркус Деблер  Германија 2:00.99
23 3 4 Марцин Тарцински  Полска 2:01.14
24 3 7 Таки М’Рабет  Тунис 2:01.44
25 5 7 Симон Сјодин  Шведска 2:01.60
26 3 3 Мартин Ливамаги  Естонија 2:01.88
27 2 6 Јунг Вон-Јонг  Јужна Кореја 2:02.50
28 2 5 Алексеј Дерлугов  Узбекистан 2:03.30
29 2 4 Павел Снаковиќ  Белорусија 2:03.52
30 3 8 Никса Роки  Хрватска 2:03.89
31 6 8 Федерико Турини  Италија 2:04.35
32 2 3 Омар Пинзон  Колумбија 2:04.38
33 3 6 Занг Фенглин  Кина 2:04.49
34 4 6 Мич Ларкин  Австралија 2:04.57
35 1 4 Морад Берада  Мароко 2:06.90
36 1 3 Носине Хасиане  Андора 2:07.14
37 1 1 Иракли Болкавадзе  Грузија 2:07.29
38 2 1 Васили Данилов  Киргистан 2:08.68
39 1 6 Рафаел Фаракути  Ел Салвадор 2:09.16
40 2 8 Бранден Вајтхрст  Американски Девствени Острови 2:09.58
41 2 7 Саед Аштиани  Иран 2:09.81
42 1 5 Павол Јеленак  Словачка 2:10.15
43 1 7 Ели Ебензер Вонг  Северни Маријански Острови 2:10.18
44 1 2 Едвин Анџели  Албанија 2:10.27
45 2 2 Енсар Хаџер  Босна и Херцеговина 2:11.99
46 1 8 Паул Елаиса  Фиџи 2:20.73
5 1 Александар Тиконов  Русија DSQ
3 5 Динко Јукич  Австрија DNS

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Полуфиналето се одржа во 19:24.[2]

Полуфинале 1[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 5 Рајан Лохте  САД 1:56.74 Q
2 6 Мајкл Фелпс  САД 1:57.26 Q
3 3 Јуји Хораката  Јапонија 1:59.47 Q
4 1 Дариан Таунсенд  Јужна Африка 1:59.49
5 8 Јан Давид Шиперс  Германија 1:59.83
6 2 Хенрике Родригес  Бразил 2:00.04
7 4 Давид Верасто  Унгарија 2:00.05
8 7 Марцин Циеслак  Полска 2:01.65

Полуфинале 2[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 1 Ласло Чех  Унгарија 1:57.66 Q
2 3 Маркус Роган  Австрија 1:57.74 Q
3 4 Тиаго Перира  Бразил 1:58.27 Q
4 7 Џејмс Годард  Обединето Кралство 1:58.50 Q
5 5 Кенет То  Австралија 1:59.17 Q
6 6 Вјатаутас Јанушаитис  Литванија 1:59.51
7 8 Гал Нево  Израел 1:59.67
8 2 Диого Карваљо  Португалија 1:59.80

Финале[уреди | уреди извор]

Финалето се одржа во 18:13.[3]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
Gold medal icon.svg 4 Рајан Лохте  САД 1:54.00 СР
Silver medal icon.svg 5 Мајкл Фелпс  САД 1:54.16
Bronze medal icon.svg 3 Ласло Чех  Унгарија 1:57.69
4 7 Џејмс Годард  Обединето Кралство 1:57.79
5 6 Маркус Роган  Австрија 1:58.14
6 2 Тиаго Переира  Бразил 1:59.00
7 1 Кенет То  Австралија 1:59.26
8 8 Јуја Хорихата  Јапонија 1:59.52

Легенда: СР = Светски рекорд

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 200м поединечно мешано за мажи (прелиминации)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-27.[мртва врска]
  2. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 200м поединечно мешано за мажи (полуфинале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-27.[мртва врска]
  3. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 200м поединечно мешано за мажи (финале)“ (PDF). Омега Тајминг. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-04-17. Посетено на 2011-07-28.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]