Синхронизирано пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - слободно во двојки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварите во слободно во двојки во синхронизирано пливање на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржаа на 19 јули со прелиминациите и финалето на 22 јули.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
 Наталија Исченко (RUS)
 Светлана Ромашина (RUS)
 Александра Зуева (RUS) (резерва)
 Јианг Тингтинг (CHN)
 Јианг Венвен (CHN)

 Она Карбонел (ESP)
 Андреа Фуентес (ESP)

Резултати[уреди | уреди извор]

Прелиминарната рунда се одржа на 19 јули.[1] Финалето се одржа на 22 јули.[2]

Зелената ги онзачува финалистите

Место Пливач Нација Прелиминации Финале
Бодови Место Бодови Место
Gold medal icon.svg Наталија Исченко
Светлана Ромашина
 Русија 98.490 1 98.410 1
Silver medal icon.svg Јианг Тингтинг
Јианг Венвен
 Кина 96.770 2 96.810 2
Bronze medal icon.svg Она Карбонел
Андреа Фуентес
 Шпанија 96.020 3 96.500 3
4 Елис Маркот
Марие-Пјер Бодреу Гакон
 Канада 94.100 4 94.950 4
5 Јукико Инуи
Чиса Кобајаши
 Јапонија 92.720 5 92.710 5
6 Дарија Лушко
Ксенија Сидоренко
 Украина 92.100 6 91.580 6
7 Џулија Лапи
Маријангела Перупато
 Италија 90.860 7 89.800 7
8 Оливија Алисон
Џена Рандал
 Обединето Кралство 88.520 9 88.460 8
9 Сара Лабрус
Маит Межан
 Франција 88.740 8 88.100 9
10 Евангелија Платаниоту
Деспоина Соломоу
 Грција 87.800 11 86.950 10
11 Мери Килман
Лиса Валас
 САД 87.970 10 86.190 11
12 Најара Фигуера
Лара Теиксера
 Бразил 86.520 12 85.770 12
13 Соња Бернардова
Алжбета Дуфкова
 Чешка 86.480 13
14 Јанг Хјанг-Ми
Ванг Ок-Гјонг
 Северна Кореја 86.450 14
15 Парк Хјун-Ха
Парк Хјун-Сун
 Јужна Кореја 85.600 15
16 Елизабет Снеув
Николиен Вален
 Холандија 85.570 16
17 Ана Кулкина
Аигерим Зексембинова
 Казахстан 85.490 17
18 Анастасија Глушков
Ина Јофе
 Израел 84.840 18
19 Памела Фишер
Ања Нифелар
 Швајцарија 83.060 19
20 Надин Брандл
Ливија Ланг
 Австрија 82.680 20
21 Евелин Гуахардо
Исабел Делгадо
 Мексико 82.130 21
22 Етел Санчез
Софија Санчез
 Аргентина 80.110 22
23 Настасија Меканиева
Дарија Наваселскаја
 Белорусија 79.950 23
24 Ештер Цекус
Зофи Кис
 Унгарија 79.690 24
25 Моника Аранго
Џенифер Церкера
 Колумбија 77.900 25
26 Елоис Амбергер
Сара Бомбел
 Австралија 76.690 26
27 Вибке Јеске
Едит Зепенфилд
 Германија 76.680 27
28 Иглика Големинова
Калина Јорданова
 Бугарија 76.650 28
29 Даса Балогова
Јана Лабтова
 Словачка 76.240 29
30 Далија Мохамед Елгебали
Рим Ваил Абдалазем
 Египет 76.040 30
31 Анастасија Рузметова
Анастасија Здрајковскаја
 Узбекистан 75.060 31
32 Кристина Николини
Елена Тини
 Сан Марино 73.640 32
33 Катрина Ан
Хуи Чуенг Пнг
 Малезија 73.490 33
34 Кетлин Андерсон
Кирстен Андерсон
 Нов Зеланд 72.630 34
35 Росамарија Авиља
Фредмери Замбрано
 Венецуела 70.550 35
36 Лиан Карабаљо
Ариане Родригес
 Куба 70.330 36
37 Лацин Аксал
Мелис Онер
 Турција 69.420 37
38 Стефани Чен
Хуи Ју Јап
 Сингапур Сингапур 68.790 38
39 Артитја Кититанатпум
Нантаја Полсен
Flag of Thailand.svg Тајланд 66.560 39
40 Коу Чин
Ло Ваи Лам
Flag of Macau.svg Макао 65.910 40
41 Сабихисма Арсји
Три Ека Сандири
 Индонезија 65.000 41
42 Ема Манерс-Вуд
Лаура Стругнел
 Јужна Африка 63.900 42
43 Надежда Гомез
Виолета Митиниан
 Костарика 63.750 43

Наводи[уреди | уреди извор]

Надврешни врски[уреди | уреди извор]