Пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - 100м грбно во женска конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
100м грбно за жени
на Светско првенство во водени спортови 2011
Датијули 25, 2011 (прелиминации и полуфинале)
јули 26, 2011 (финале)
Натпреварувачи53 од 44 нации
Победничко време59.05
Медалисти
Златен медал   Кина
Сребрен медал   Русија
Бронзен медал   САД
«20092013»
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварите во 100м грбно за жени во пливачките дисциплини на Светско првенство во водени спортови 2011 се одрѓаа на 25 јули со прелиминарната рунда и полуфиналето и 26 јули со финалето.

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред ова натпреварување, светските и шампионатските рекорди беа следниве:

Име Нација Време Локација Датум
Светски рекорд
Рекорд на Првенството
Гема Спофорт  Обединето Кралство 58.12 Рим 28 јули 2009

Ниту светски ниту шампионатски рекорд беа поставени во ова натпреварување.

Резултати[уреди | уреди извор]

Прелиминации[уреди | уреди извор]

53 пливачи учествуваа во 7 групи, квалификуваните пливачи се следниве:[1]

Место Група Линија Име Нација Време Забелешки
1 6 3 Натали Коглин  САД 59.73 Q
2 7 2 Синед Расел  Канада 59.80 Q
3 5 4 Емили Сибом  Австралија 59.87 Q
4 6 4 Аја Теракава  Јапонија 59.95 Q
5 6 6 Елизабет Пелтон  САД 1:00.19 Q
6 7 3 Белинда Хокинг  Австралија 1:00.23 Q
7 5 3 Шино Сакаи  Јапонија 1:00.34 Q
8 6 5 Елизабет Симондс  Обединето Кралство 1:00.38 Q
9 6 1 Шерон ван Рувендал  Холандија 1:00.61 Q
10 7 4 Зао Јинг  Кина 1:00.66 Q
11 5 6 Џулија Вилкинсон  Канада 1:00.82 Q
12 7 5 Анастасија Зуева  Русија 1:00.88 Q
13 5 2 Дуане да Роча  Шпанија 1:01.19 Q
14 4 3 Карин Принслу  Јужна Африка 1:01.34 Q
15 5 1 Дарина Зевина  Украина 1:01.36 Q
16 7 8 Екатерина Аврамова  Бугарија 1:01.39 Q
17 6 7 Мелиса Инграм  Нов Зеланд 1:01.48
18 7 7 Мерседес Перис  Шпанија 1:01.55
19 5 7 Ксенија Москвина  Русија 1:01.59
20 7 1 Елнеа Џемо  Италија 1:01.62
21 6 2 Џени Менсинг  Германија 1:01.64
22 7 6 Гао Чанг  Кина 1:01.84
23 5 5 Гема Спофорт  Обединето Кралство 1:01.89
24 4 2 Мие Нилсен  Данска 1:01.90
25 4 7 Алицја Чорц  Полска 1:02.04
26 6 8 Марија Гонсалес Рамирес  Мексико 1:02.16
27 4 8 Лау Јин Јан  Хонгконг 1:02.45
28 4 1 Кимберли Бајс  Белгија 1:02.48
29 2 5 Ања Чарман  Словенија 1:02.61
30 4 5 Симона Баумртова  Чешка 1:02.71
31 3 1 Сања Јовановиќ  Хрватска 1:02.75
32 5 8 Алиан Ватс  Украина 1:02.80
33 2 3 Јулдиз Кучкарова  Узбекистан 1:02.98
34 2 6 Ана Волчков  Израел 1:03.12
35 3 2 Хана-Марија Сепала  Финска 1:03.18
36 4 6 Терез Свендсен  Шведска 1:03.36
37 3 5 Мелани Ночер  Ирска 1:03.43
38 2 4 Киера Аиткен Бермуда 1:03.59
39 3 6 Хазал Сарикаја  Турција 1:03.69
40 3 7 Јекатерина Руденко  Казахстан 1:03.78
41 4 4 Свиетлана Каклова  Белорусија 1:03.99
42 3 3 Алана Диелет  Бахами 1:04.27
43 3 4 Етиен Медеирос  Бразил 1:05.18
44 2 2 Тифани Сударма  Индонезија 1:05.19
45 2 1 Татијана Перцнева  Молдавија 1:05.35
46 2 7 Моника Рамирес Абела  Андора 1:05.56
47 1 4 Инес Ремерсаро Коронел  Уругвај 1:05.73
48 2 8 Карен Вилорио  Хондурас 1:07.15
49 3 8 Шана Лим  Сингапур 1:07.23
50 1 5 Сиона Хаксли  Света Луција 1:08.96
51 1 3 Анахит Берсерјан  Ерменија 1:08.99
52 1 6 Џесика Коса  Мозамбик 1:09.74
53 1 2 Анжелик Тринкуер  Монако 1:11.38

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Полуфиналето се одржа во 18:46.[2]

Полуфинале 1[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 7 Анастасија Зуева  Русија 59.41 Q
2 2 Зао Јинг  Кина 59.44 Q
3 4 Синед Расел  Канада 59.68 Q
4 3 Белинда Хокинг  Австралија 59.69 Q
5 6 Елизабет Симондс  Обединето Кралство 59.80 Q
6 5 Аја Теракава  Јапонија 59.81 Q
7 8 Екатерина Аврамова  Бугарија 1:01.10 NR
8 1 Карин Принслу  Јужна Африка 1:01.54

Полуфинале 2[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 4 Натали Коглин  САД 59.38 Q
2 5 Емили Сибом  Австралија 59.54 Q
3 6 Шихо Сакаи  Јапонија 59.94
4 8 Дарина Зевина  Украина 1:00.05
5 2 Шерон ван Рувендал  Холандија 1:00.14
5 3 Елизабет Пелтон  САД 1:00.14
7 7 Џулија Вилкинсон  Канада 1:00.35
8 1 Дуане да Роча  Шпанија 1:00.55

Финале[уреди | уреди извор]

Финалето се одржа во 18:11.[3]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
3 Зао Јинг  Кина 59.05
5 Анастасија Зуева  Русија 59.06
4 Натали Коглин  САД 59.15
4 6 Емили Сибом  Австралија 59.21
5 8 Аја Теракава  Јапонија 59.35
6 7 Белинда Хокинг  Австралија 59.53
7 1 Елизабет Симондс  Обединето Кралство 59.89
8 2 Синед Расел  Канада 1:00.20

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 100м грбно за жени (прелиминации)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-25.[мртва врска]
  2. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 100м грбно за жени (полуфинале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-25.[мртва врска]
  3. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 100м грбно за жени (финале)“ (PDF). Омега Тајминг. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-04-17. Посетено на 2011-07-26.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]