Пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - 400м краул во машка конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
400м краул за мажи
на Светско првенство во водени спортови 2011
Датијули 24, 2011 (прелиминации и финале)
Натпреварувачи49 од 42 нации
Победничко време3:42.04
Медалисти
Златен медал   Јужна Кореја
Сребрен медал   Кина
Бронзен медал   Германија
«20092013»
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварите во 400м краул за мажи во пливачките натпревари на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржа на 24 јули. Прелиминациите и финалето се одржа на 24 јули.

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварите, светските и шампионстските рекорди беа следниве.

Име Нација Време Локација Дата
Светски рекорд
Рекорд на Првенството
Пол Бидерман  Германија 3:40.07 Рим 26 јули 2009

Ниту светски ниту шампионстски рекорд беа поставени на ова натпреварување

Резултати[уреди | уреди извор]

Прелиминации[уреди | уреди извор]

Учествуваа 49 пливачи во 7 групи, квалификуваните пливачи се набројани:[1]

Место Група Линија Име Нација Време Забелешки
1 7 4 Сун Јанг  Кина 3:44.87 Q
2 5 3 Питер Вандеркај  САД 3:45.02 Q
3 5 5 Пол Бидерман  Германија 3:45.18 Q
4 6 5 Усама Мелули  Тунис 3:45.90 Q
5 6 6 Себастиен Руаулт  Франција 3:46.20 Q
6 5 4 Јаник Анхел  Франција 3:46.72 Q
7 6 4 Парк Тае-Хван  Јужна Кореја 3:46.74 Q
8 6 3 Рајан Кокхрејн  Канада 3:46.88 Q
9 7 6 Самуел Пицети  Италија 3:47.12
10 6 2 Герго Кис  Унгарија 3:47.26
11 6 1 Даи Јун  Кина 3:47.58
12 7 1 Мадс Глеснер  Данска 3:48.41
13 7 5 Рајан Наполеон  Австралија 3:48.54
14 5 6 Чарли Хучин  САД 3:48.80
15 5 1 Дејвид Кери  Обединето Кралство 3:48.89
16 5 8 Хирден Херман  Јужна Африка 3:49.55
17 7 8 Шо Учида  Јапонија 3:49.70
18 7 7 Роберт Ренвикk  Обединето Кралство 3:49.91
19 7 3 Томас Фрејзер-Холмс  Австралија 3:50.71
20 4 2 Хуан Партин Перејра  Аргентина 3:51.03
21 7 2 Клеменс Рап  Германија 3:51.07
22 5 7 Доминик Мајктри  Швајцарија 3:51.32
23 4 1 Кристијан Квинтеро  Венецуела 3:52.73
24 5 2 Никита Лобинцев  Русија 3:53.52
25 4 5 Дејвид Брандл  Австрија 3:54.73
26 4 3 Велимир Стјепановиќ  Србија 3:54.87
27 6 8 Сергиј Фролов  Украина 3:55.01
28 3 3 Мохамед Фархуд  Египет 3:55.32
29 4 7 Матео де Ангуло  Колумбија 3:55.92
30 4 4 Дилан Дунлоп-Барет  Нов Зеланд 3:56.04
31 4 6 Матеуш Савримовиќ  Полска 3:56.22
32 4 8 Паул Мартинес  Порторико 3:58.35
33 3 2 Собитјон Амилов  Узбекистан 3:59.01
34 3 6 Марио Монтоја  Костарика 4:00.88
35 3 5 Себастијан Јансен  Перу 4:00.93
36 3 4 Иракли Ревишвили  Грузија 4:02.97
37 3 7 Павол Јеленак  Словачка 4:03.82
38 3 8 Емануеле Николини  Сан Марино 4:04.38
39 2 4 Алан Гутиерез  Хондурас 4:06.56
40 3 1 Николас Шваб Доминиканска Република 4:08.40
40 6 7 Ахмед Матлути  Тунис 4:08.40
42 2 3 Метју Абенсинге  Шри Ланка 4:09.45
43 2 5 Јаковос Хаџиконстантину  Кипар 4:13.53
44 2 6 Гебрел Ахмед  Палестински територии 4:18.40
45 2 7 Даглас Милер Фиџи 4:20.74
46 2 2 Хеиману Сичан  Француска Полинезија 4:21.24
47 1 4 Андерсон Лим Брунеи 4:34.95
48 1 5 Рајан Говинден  Сејшели 4:55.10
49 1 3 Чамраен Јури Максимов  Камерун 4:55.35

Финале[уреди | уреди извор]

Финалето се одржа во 18:13.[2]

Место Име Нација Линија Време Забелешки
Парк Тае-Хван  Јужна Кореја 1 3:42.04
Сун Јанг  Кина 4 3:43.24
Пол Бидерман  Германија 3 3:44.14
4 Питер Вандеркај  САД 5 3:44.83
5 Рајан Кокхрејн  Канада 8 3:45.17
6 Јаник Анхел  Франција 7 3:45.24
7 Усама Мелули  Тунис 6 3:45.31
8 Себастиен Роуаулт  Франција 2 3:47.66

Рефренци[уреди | уреди извор]

  1. „Светско првенство во водени спортови 2011 - 400м краул за мажи (прелиминации)“ (PDF). Омега Тајминг. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-03-31. Посетено на 2011-07-23.
  2. „Светско првенство во водени спортови 2011 - 400м краул за мажи (финале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-23.[мртва врска]

Надоворешни врски[уреди | уреди извор]