Пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - 800м краул во машка конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
800м краул за мажи
на Светско првенство во водени спортови 2011
Датијули 26, 2011 (прелиминации)
јули 27, 2011 (финале)
Натпреварувачи51 од 43 нации
Победничко време7:38.57
Медалисти
Златен медал   Кина
Сребрен медал   Канада
Бронзен медал   Унгарија
«20092013»
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварите во 800м краул за мажи во пливачките дисциплини на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржаа на 26 јули со прелиминациите и на 27 јули со финалето.

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањето, светските и шампионатсктие рекорди беа следниве:

Име Нација Време Локација Датум
Светски рекорд
Рекорд на Првенството
Занг Лин Народна Република Кина НР Кина 7:32.12 Рим 29 јули 2009

Ниту светски ниту шампиоантски рекорд беа оставени во ова натпреварување.

Резултати[уреди | уреди извор]

Прелиминации[уреди | уреди извор]

51 пливачи учествуваа во 7 групи.[1]

Место Група Линија Име Нација Време Забелешки
1 7 4 Сун Јанг  Кина 7:45.29 Q
2 5 3 Пал Јоенсон  Фарски Острови 7:45.55 Q
3 5 4 Рајан Кокхрејн  Канада 7:45.57 Q
4 6 3 Герго Кис  Унгарија 7:48.33 Q
5 6 7 Оусама Мелули  Тунис 7:48.86 Q
6 7 6 Питер Вандеркај  САД 7:49.13 Q
7 6 4 Себастијан Роуаулт  Франција 7:49.43 Q
8 5 5 Чад Ле Турет  САД 7:49.94 Q
9 6 5 Самуел Пицети  Италија 7:51.59
10 7 3 Јоб Кајнхуис  Холандија 7:52.63
11 6 2 Мадс Глеснер  Данска 7:54.57
12 5 6 Даи Јун  Кина 7:54.63
13 7 2 Рајан Наполеон  Австралија 7:56.84
14 5 2 Јосуке Мијамото  Јапонија 7:57.13
15 7 5 Кристијан Кубуш  Германија 7:58.20
16 6 8 Хуан Мартин Перејра  Аргентина 7:59.06
17 6 6 Федерико Колберталдо  Италија 8:01.10
18 7 7 Хирден Херман  Јужна Африка 8:01.79
19 4 6 Антон Гончаров  Украина 8:02.07
20 5 1 Марк Рандал  Јужна Африка 8:02.45
21 7 8 Сергиј Фролов  Украина 8:03.87
22 4 4 Дејвид Брандл  Австрија 8:05.66
23 3 2 Матео де Анхуло  Колумбија 8:05.98
24 4 3 Уладзмир Зајхарау  Белорусија 8:06.04
25 5 7 Гергелки Гјурта  Унгарија 8:06.14
26 2 7 Јан Карел Петрич  Словенија 8:07.78
27 6 1 Евгениј Куликов  Русија 8:08.54
28 7 1 Николај Булаков  Русија 8:08.78
29 4 7 Мохамед Фархуд  Египет 8:10.35
30 4 2 Даниел Делгадиљо Фаисал  Мексико 8:10.82
31 4 8 Јанг Санг-Јин  Јужна Кореја 8:11.94
32 3 5 Рикардо Монастерио  Венецуела 8:12.16
33 4 5 Флоријан Јанистин  Австрија 8:12.90
34 5 8 Дилан Данлоп-Барет  Нов Зеланд 8:13.06
35 3 4 Венцислав Ајдарски  Бугарија 8:13.07
36 3 1 Стефан Сорак  Србија 8:14.45
37 3 6 Кристијан Бахо  Порторико 8:17.02
38 3 3 Естебан Ендерика  Еквадор 8:17.22
39 2 6 Антон Свајн МекГи  Исланд 8:17.83
40 2 2 Кеви Соу Чои Јип  Малезија 8:18.79
41 4 1 Кветослва Свобода  Чешка 8:20.41
42 3 7 Улалмат Гаган  Индија 8:21.90
43 3 8 Незир Карап  Турција 8:23.37
44 2 8 Еразмо Маршаниќ  Хрватска 8:23.53
45 2 5 Собитјон Амилов  Узбекистан 8:27.35
46 2 3 Марко Блажевски  Македонија 8:27.39
47 2 1 Павол Јеленак  Словачка 8:28.07
48 2 4 Зен Рен Тео  Сингапур 8:28.67
49 1 5 Јаковос Хаџиконстантину  Кипар 8:38.93
50 1 4 Павел Норошкин  Естонија 8:44.06
51 1 3 Хеиману Сичан  Француска Полинезија 9:00.87

Финале[уреди | уреди извор]

Финалето се одржа во 18:41.[2]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
Gold medal icon.svg 4 Сун Јанг  Кина 7:38.57
Silver medal icon.svg 3 Рајан Кокхрејн  Канада 7:41.86
Bronze medal icon.svg 6 Герго Кис  Унгарија 7:44.94 НР
4 2 Оусама Мелули  Тунис 7:45.99
5 5 Пал Јоенсон  Фарски Острови 7:46.51
6 8 Чад Ла Турет  САД 7:46.52
7 7 Питер Вандеркај  САД 7:46.64
8 1 Себастијан Роуаулт  Франција 7:55.91

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 800м краул за мажи (прелиминации)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-26.[мртва врска]
  2. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 800м краул за мажи (финале)“ (PDF). Омега Тајминг. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-04-17. Посетено на 2011-07-27.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]