Синхронизирано пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - техничко тимски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварите во тим технички во синхорнизирано пливање на Светско првенство во водени спортови 2011 беа одржани на 18 јули со прелиминарната рунда и финалето на 19 јули.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
 Русија
Анастасија Давидова
Марија Громова
Елвира Кашјанова
Светлана Колесниченко
Дарија Коробова
Александра Пацкевич
Ала Шишкина
Анџелиак Тиманина
 Кина
Чанг Си
Хуанг Сјуечен
Јианг Тингтинг
Јианг Венвен
Лиу Ои
Луи Кси
Сун Вејнан
Ву Јивен
 Шпанија
Клара Басиана
Алба Марија Кабељо
Она Карбонел
Марга Креспи
Андреа Фуентес
Таис Енрикез
Паула Кламбург
Кристина Савадор

Резултати[уреди | уреди извор]

Прелиминарната рунда се одржа на 18 јули.[1] Финалето се одржа на 19 јули.[2]

Зелената ги означува финалистите

Место Нација Прелиминации Финале
Бодови Место Бодови Место
Gold medal icon.svg  Русија 97.700 1 98.300 1
Silver medal icon.svg  Кина 96.000 2 96.800 2
Bronze medal icon.svg  Шпанија 95.700 3 96.000 3
4  Канада 94.000 4 94.400 4
5  Јапонија 92.800 5 93.100 5
6  Украина 92.100 6 92.200 6
7  Италија 90.600 7 90.700 7
8  Франција 88.700 8 88.600 8
9  САД 88.100 9 87.900 9
10  Обединето Кралство 87.400 10 87.600 10
11  Северна Кореја 85.700 12 86.100 11
12  Бразил 86.200 11 85.600 12
23.5 H09.5 00:55.635
13  Холандија 83.900 13
14  Мексико 83.300 14
14  Казахстан 83.300 14
16  Швајцарија 82.300 16
17  Египет 77.100 17
18  Австралија 75.200 18
19  Колумбија 75.000 19
20  Малезија 72.700 20
21 Flag of Thailand.svg Тајланд 67.400 21
22  Јужна Африка 64.400 22
23 Flag of Indonesia.svg Индонезија 60.000 23
Flag of Singapore.svg Сингапур DNS

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]