Пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - 200м делфин во женска конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
200м делфин за жени
на Светско првенство во водени спортови 2011
Датијули 27, 2011 (прелиминации и полуфинале)
јули 28, 2011 (финале)
Победничко време2:05.55
Медалисти
Златен медал   Кина
Сребрен медал   Обединето Кралство
Бронзен медал   Кина
«20092013»
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварите во 200м делфин за жени во пливачките дисциплини на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржаа на 27 јули со прелиминациите и полуфиналето и на 28 јули со финалето.

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањето, светските и шампионатските рекорди беа следниве:

Име Нација Време Локација Датум
Светски рекорд Лиу Зиге Народна Република Кина НР Кина 2:01.81 Хинан 21 октомври 2009
Рекорд на Првенството Џесика Шипер Австралија Австралија 2:03.41 Рим 30 јули 2009

Ниту светски ниту шампионатски рекорд беше поставен за време на ова натпреварување.

Резултати[уреди | уреди извор]

Прелимианции[уреди | уреди извор]

33 пливачи усествува во 5 групи.[1]

Место Група Линија Име Нација Време Забелешки
1 4 5 Нацуми Хоши  Јапонија 2:07.34 Q
2 4 6 Зузана Јакабос  Унгарија 2:07.60 Q
3 5 6 Кетлин Херси  САД 2:07.91 Q
4 5 5 Елен Ганди  Обединето Кралство 2:08.14 Q
5 5 4 Лиу Зиге  Кина 2:08.28 Q
6 3 5 Мирела Белмонте Гарсија  Шпанија 2:08.34 Q
7 4 2 Стефани Рајс  Австралија 2:08.43 Q
8 4 4 Јиао Лиујанг  Кина 2:08.47 Q
9 4 3 Џесика Шиперс  Австралија 2:08.62 Q
10 3 3 Тереса Крипен  САД 2:08.63 Q
11 3 4 Џема Лов  Обединето Кралство 2:08.67 Q
12 3 6 Одреј Лакроикс  Канада 2:08.88 Q
13 3 7 Отилија Једржејчак  Полска 2:09.01 Q
14 3 2 Мартина Гранстром  Шведска 2:09.12 Q
15 5 7 Чои Хје-Ра  Јужна Кореја 2:09.33 Q
16 5 1 Ида Марко-Ваега  Шведска 2:09.38 Q
17 4 1 Катерине Савард  Канада 2:09.41
18 3 8 Мартина ван Беркел  Швајцарија 2:09.68
19 5 3 Катинка Хосцу  Унгарија 2:10.48
19 5 2 Јудит Игнасио Сорибес  Шпанија 2:10.48
21 4 8 Мирела Олчак  Полска 2:10.69
22 4 7 Ања Клинар  Словенија 2:10.83
23 2 6 Рита Медрано  Мексико 2:10.84
24 2 4 Сара Оливеира  Португалија 2:11.37
25 5 8 Јан Мартинова  Русија 2:11.82
26 2 3 Емилија Пиакраинен  Финска 2:12.44
27 3 1 Алесиај Полиери  Италија 2:13.65
28 2 2 Сара Норденстам  Норвешка 2:16.09
29 2 5 Ченг Ван-Јунг  Кинески Тајпеј 2:16.63
30 2 7 Катарина Листопадова  Словачка 2:17.72
31 1 4 Симона Мукиоли  Сан Марино 2:22.03
32 1 3 Марие Лаура Меза  Костарика 2:23.68
33 1 5 Ноел Борши  Албанија 2:29.16

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Полуфиналето се одржа во 19:03.[2]

Полуфинале 1[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 5 Елен Ганди  Обединето Кралство 2:06.73 Q
2 4 Зузана Јакобос  Унгарија 2:06.77 Q
3 6 Јиао Лиујанг  Кина 2:06.99 Q
4 3 Мирела Белмонте Гарсија  Шпанија 2:07.94
5 1 Мартина Гранстром  Шведска 2:08.01
6 7 Одреј Лакроикс  Канада 2:08.70
7 2 Тереса Крипен  САД 2:09.27
8 8 Ида Марко-Варга  Шведска 2:09.56

Полуфинале 2[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 7 Џема Лов  Обединето Кралство 2:06.30 Q
2 4 Нацуми Хоши  Јапонија 2:06.65 Q
3 3 Лиу Зиге  Кина 2:06.69 Q
4 2 Џесиак Шиперс  Австралија 2:06.93 Q
5 6 Стефани Рајс  Австралија 2:07.32 Q
6 5 Катлин Херси  САД 2:07.94
7 8 Чои Хје-Ра  Јужна Кореја 2:08.81
8 1 Отилија Једржерјчак  Полска 2:09.27

Финале[уреди | уреди извор]

Финалето се одржа во 18:48. [3]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
Gold medal icon.svg 1 Јиао Лиујанг  Кина 2:05.55
Silver medal icon.svg 6 Елен Ганди  Обединето Кралство 2:05.59
Bronze medal icon.svg 3 Лиу Зиге  Кина 2:05.90
4 5 Нацуми Хоши  Јапонија 2:05.91
5 8 Стефани Рајс  Австралија 2:06.08
6 2 Зузана Јакобос  Унгарија 2:06.35
7 4 Џема Лов  Обединето Кралство 2:06.64
7 7 Џесика Шиперс  Австралија 2:06.64

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 200м делфин за жени (прелиминации)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-27.[мртва врска]
  2. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 200м делфин за жени (полуфинале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-27.[мртва врска]
  3. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 200м делфин за жени (финале)“ (PDF). Омега Тајминг. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-04-17. Посетено на 2011-07-28.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]