Пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - 100м грбно во машка конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
100м грбно за мажи
на Светско првенство во водени спортови 2011
Датијули 25, 2011 (прелиминации и полуфинале)
јули 26, 2011 (финале)
Натпреварувачи50 од 36 нации
Победничко време52.76
Медалисти
Златен медал   Франција
Бронзен медал   Јапонија
«20092013»
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварите во 100м грбно за мажи во пливачките дисциплини на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржаа на 25 јули со прелиминациите и полуфиналето и на 26 јули со финалето.

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањата, светскиот и шампионскиот рекорд беа следниве:

Име Нација Време Локација Датум
Светски рекорд Арон Пирсол  САД 51.94 Индијанаполис 8 јули 2009
Рекорд на Првенството Арон Пирсол  САД 52.19 Рим 2 август 2009

Ниту светски ниту рекорд на првенството беа поставени во ова натпреварување.

Резултати[уреди | уреди извор]

Прелиминации[уреди | уреди извор]

50 пливачи учествуваа во 7 групи.[1]

Место Група Линија Име Нација Време Забелешки
1 7 4 Камил Лакурт  Франција 53.30 Q
2 6 5 Џереми Стравиус  Франција 53.34 Q
3 7 5 Дејвид Плумер  САД 53.68 Q
4 6 4 Лиам Танкок  Обединето Кралство 53.84 Q
5 6 6 Станислав Донец  Русија 53.85 Q
6 5 6 Бен Треферс  Австралија 53.89 Q
7 7 8 Герет Кин  Нов Зеланд 53.89 Q
8 5 4 Рјосуке Ирие  Јапонија 53.99 Q
9 7 3 Хејден Стекел  Австралија 54.05 Q
10 5 3 Ник Томан  САД 54.13 Q
11 7 6 Ешвин Вилдебоар Фабин  Шпанија 54.14 Q
12 5 5 Хелге Меу  Германија 54.15 Q
13 7 7 Аристеидис Григоријадис  Грција 54.26 Q
14 5 2 Ник Дриберген  Холандија 54.30 Q
15 6 3 Јунја Кога  Јапонија 54.32 Q
16 4 1 Геј Барнеа  Израел 54.43 swimoff
16 6 1 Сун Сјаолеј  Кина 54.43 swimoff
18 4 5 Тиаго Переира  Бразил 54.47
19 6 7 Мирко ди Тора  Италија 54.47
20 6 2 Ченг Феији  Кина 54.60
21 7 2 Виталиј Борисов  Русија 54.66
22 4 7 Чарлс Френсис  Канада 54.68
23 7 1 Даниел Бел  Нов Зеланд 54.75
24 2 4 Омар Пинзон  Колумбија 54.88
25 5 8 Џонатан Копелев  Израел 54.90
26 5 1 Крис Вокер-Хеборн  Обединето Кралство 54.91
27 4 4 Гуљелмо Гуидо  Бразил 54.93
28 4 6 Радослав Кавецки  Полска 55.01
29 5 7 Бастијан Лијесен  Холандија 55.09
30 4 2 Чарл Крус  Јужна Африка 55.14
31 3 5 Герхардус Зандберг  Јужна Африка 55.21
32 4 8 Тобиас Оривол  Канада 55.27
33 4 3 Марцин Тарцунски  Полска 55.28
34 3 3 Петер Бернек  Унгарија 55.32
35 6 8 Парк Сеон-Кван  Јужна Кореја 55.39
36 3 1 Бредли Ели  Барбадос 55.88
37 3 6 Федерико Грабич  Аргентина 55.93
38 3 4 Симон Сјодин  Шведска 56.06
39 3 8 Матас Андрикус  Литванија 56.10
40 3 7 Флори Ланг  Швајцарија 56.40
41 3 2 Абдулах Ал-Туваини  Кувајт 56.94
42 2 3 Жан-Францоис Шнидерс  Луксембург 57.03
43 2 7 Хеснах Уманбове  Шри Ланка 57.95
44 2 5 Алекс Хернандез Медина  Куба 58.15
45 2 6 Чарлс Вилијам Вокер  Филипини 58.82
46 1 4 Зејн Џордан  Замбија 59.33
47 1 5 Антонио Тонг  Макао 1:00.34
48 2 1 Авсе Ма’аја  Јордан 1:00.64
49 2 2 Борис Кирилов  Азербејџан 1:01.03
50 1 3 Андреј Молчанов  Туркменистан 1:05.39

Препливување[уреди | уреди извор]

Двајца пливачи имаа исто време во прелиминацииите како 16то место и затоа мораа да препливуваат за да се одлучи последниот полуфиналист.Тоа беше одржано во 11:36.[2]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 5 Сун Сјаолеј  Кина 54.20 Q
2 4 Гај Барнеа  Израел 55.12

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Полуфиналето се одржа во 18:10.[3]

Полуфинале 1[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 4 Џереми Стравиус  Франција 52.76 Q
2 6 Рјосуке Ирие  Јапонија 53.05 Q
3 7 Хелге Меу  Германија 53.34 Q
4 2 Ник Томан  САД 53.49 Q
5 5 Лиам Танкок  Обединето Кралство 53.60 Q
6 3 Вен Треферс  Австралија 53.87
7 1 Ник Дриберген  Холандија 53.98
8 8 Сун Сјаолеј  Кина 54.21

Полуфинале 2[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 4 Камил Лакурт  Франција 53.09 Q
2 5 Дејвид Плумер  САД 53.30 Q
3 6 Герет Кин  Нов Зеланд 53.69 Q
4 2 Хејден Стокел  Австралија 53.70
5 7 Ешвин Вилдебоар Фабин  Шпанија 54.03
6 3 Станислав Донец  Русија 54.10
7 8 Јунја Кога  Јапонија 54.16
8 1 Аристеидис Григоријадис  Грција 54.22

Финале[уреди | уреди извор]

Финалето се одржа во 19:06.[4]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
Gold medal icon.svg 3 Камил Лакурт  Франција 52.76
Gold medal icon.svg 4 Џереми Стравиус  Франција 52.76
Bronze medal icon.svg 5 Рјосуке Ирие  Јапонија 52.98
4 7 Ник Томан  САД 53.01
5 6 Дејвид Плумер  САД 53.04
6 1 Лиам Танкок  Обединето Кралство 53.25
7 2 Хелге Меу  Германија 53.28
8 8 Герет Кин  Нов Зеланд 53.50

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 100м грбно за мажи (прелиминации)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-25.[мртва врска]
  2. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 100м грбно за мажи (препливување)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-25.[мртва врска]
  3. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 100м грбно за мажи (полуфинале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-25.[мртва врска]
  4. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 100м грбно за мажи (полуфинале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-26.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]