Пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - 200м краул во женска конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
200м краул за жени
на Светско првенство во водени спортови 2011
Датијули 26, 2011 (прелиминации и полуфинале)
јули 27, 2011 (финале)
Натпреварувачи52 од 42 нации
Победничко време1:55.58
Медалисти
Златен медал   Италија
Сребрен медал   Австралија
Бронзен медал   Франција
«20092013»
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварите во 200м краул за жени во пливачките дисциплини на Светско првенство во водени спортови 2011 се оржаа на 26 јули со прелиминациите и полуфиналето и на 27 јули со финалето.

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањето, светските и шампионатските рекорди беа следниве:

Име Нација Време Локација Датум
Светски рекорд
Рекорд на Првенството
Федерика Пелегрини  Италија 1:52.98 Рим 29 јули 2009

Ниту светски ниту шампионатски рекорди беа поставени во ова натпреварување.

Резултати[уреди | уреди извор]

Прелиминации[уреди | уреди извор]

49 пливачи учествувва во 7 групи.[1]

Место Група Линија Име Нација Време Забелешки
1 6 5 Алисон Шмид  САД 1:56.66 Q
2 7 4 Федерика Пелегрини  Италија 1:56.87 Q
3 5 4 Вронте Барат  Австралија 1:57.37 Q
4 5 6 Агнес Мутина  Унгарија 1:57.40 Q
5 6 4 Кајл Палмер  Австралија 1:57.42 Q
6 5 5 Фемке Химскирк  Холандија 1:57.43 Q
7 7 6 Силке Липок  Германија 1:57.53 Q
8 6 1 Лорен Бојл  Нов Зеланд 1:57.72 Q
9 7 5 Камил Муфат  Франција 1.57.99 Q
10 4 4 Сара Исакович  Словенија 1:58.01 Q
11 7 8 Мелани Коста Шмит  Шпанија 1:58.04 Q
12 6 3 Сара Шестрем  Шведска 1:58.26 Q
12 6 8 Барбара Џардин  Канада 1:58.26 Q
14 7 7 Евелин Верасто  Унгарија 1:58.27 Q
15 6 6 Танг Ји  Кина 1:58.30 Q
16 6 2 Харука Уеда  Јапонија 1:58.74 swimoff
16 7 1 Ханае Ито  Јапонија 1:58.74 swimoff
18 5 1 Саманта Чевертон  Канада 1:58.83
19 5 3 Вероника Попова  Русија 1:58.89
20 7 2 Морган Скроги  САД 1:59.22
21 7 3 Зу Куанвеи  Кина 1:59.22
22 5 8 Нина Рангелова  Бугарија 1:59.30
23 5 7 Џоан Џексон  Обединето Кралство 1:59.36
24 5 2 Ребека Адлингтон  Обединето Кралство 1:59.40
25 4 1 Карин Принслу  Јужна Африка 1:59.52
26 4 2 Перниле Плум  Данска 1:59.96
27 6 7 Габриела Фагундез  Шведска 2:00.05
28 4 3 Зе Ханг Ју  Хонгконг 2:00.52
29 4 5 Сеслије Јоханесен  Норвешка 2:00.56
30 3 3 Џордис Стајгнер  Австрија 2:01.06
31 3 5 Мелани Нохер  Ирска 2:01.33
32 4 6 Дарина Зевина  Украина 2:01.50
33 4 7 Ана Стиланоу  Кипар 2:01.62
34 3 4 Лилијана Ибањез  Мексико 2:01.70
35 4 8 Катарина Филова  Словачка 2:01.96
36 3 8 Катарина Листопадова  Словачка 2:02.15
37 3 7 Ранахон Аманова  Узбекистан 2:02.89
38 3 2 Ким Јунг-Хју  Јужна Кореја 2:03.13
39 3 1 Натанан Јункрајанг  Тајланд 2:03.68
40 2 4 Андреја Цедрон  Перу 2:08.10
41 2 1 Бајан Јумах  Сирија 2:09.08
42 2 2 Бранка Врањес  Босна и Херцеговина 2:09.64
43 2 3 Хитер Арсет  Маврициус 2:10.93
44 2 7 Оливеира де Марусем  Маврициус 2:12.28
45 2 6 Ма Чок Меи  Макао 2:12.39
46 2 8 Британи ван Ланге  Гвајана 2:16.40
47 1 3 Викторија Чентсова  Северни Маријански Острови 2:27.86
48 1 5 Ауре Фанкете  Сејшели 2:31.88
49 1 6 Џене Сириева  Туркменистан 2:41.27
1 4 Гури Котеча  Танзанија DNS
2 5 Викторија Хо  Јамајка DNS
3 6 Андреина Пинто  Венецуела DNS

Прелипливување[уреди | уреди извор]

Бидејќи двајца пливачи имаа исто време како 16то место ти учествуваа во препливување за да се одлучи последниот полуфиналист.[2]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 4 Харука Уеда  Јапонија 1:58.19 Q
2 5 Ханае ито  Јапонија 1:58.55

Полугфинале[уреди | уреди извор]

Полуфиналето се одржа во 19:14.[3]

Полуфинале 1[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 3 Фемке Химскирк  Холандија 1:55.54 Q
2 4 Федерика Пелегини  Италија 1:56.42 Q
3 7 Сара Шестрем  Шведска 1:56.71 Q
4 5 Агнес Мутина  Унгарија 1:57.53
5 6 Лорен Бојл  Нов Зеланд 1:58.09
6 8 Харука Уеда  Јапонија 1:58.28
7 2 Сара Исакович  Словенија 1:58.52
8 1 Евелин Верасто  Унгарија 1:59.71

Полуфинале 2[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 3 Кајл Палмер  Австралија 1:56.59 Q
2 2 Камил Муфат  Франција 1:56.62 Q
3 5 Бронте Барат  Австралија 1:56.90 Q
4 6 Силке Липок  Германија 1:57.02 Q
5 4 Алисн Шмид  САД 1:57.07 Q
6 7 Мелани Коста Шмит  Шпанија 1:57.83
7 8 Танг Ји  Кина 1:57.91
8 1 Барбара Џардин  Канада 1:58.18

Финале[уреди | уреди извор]

Финалето се одржа во 18:32.[4]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
Gold medal icon.svg 5 Федерика Пелегрини  Италија 1:55.58
Silver medal icon.svg 3 Кајл Палмер  Австралија 1:56.04
Bronze medal icon.svg 6 Камил Муфат  Франција 1:56.10
4 2 Сара Шестрем  Шведска 1:56.41
5 7 Бронте Барат  Австралија 1:56.60
6 8 Алисон Шмид  САД 1:56.98
7 4 Фемке Химскирк  Холандија 1:57.63
8 1 Силке Липок  Германија 1:58.26

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 200м краул за жени (прелиминации)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-26.[мртва врска]
  2. „2Светско првенство во водени спортови 2011 – 200м краул за жени (препливување)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-26.[мртва врска]
  3. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 200м краул за жени (полуфинале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-26.[мртва врска]
  4. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 200м краул за жени (финале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-27.[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]