Синхронизирано пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - комбинирано тимски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени
Пиктограм за синхронизирано пливање

Натпреварите во тимски комбинирано во синхронизирано пливање на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржаа на 19 јули со прелиминарната сесија и финалето на 21 јули.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
 Русија
Анастасија Давидова
Марија Громова
Наталија Исченко
Елвира Кашјанова
Светлана Колесниченко
Дарија Коробова
Александра Пацкевич
Светлана Ромашина
Ала Шишкина
Анџелиак Тиманина
 Кина
Чанг Си
Чен Ксиојун
Фан Јиачен
Гуо Ли
Хуанг Сјуечен
Лиу Ои
Лиу Кси
Сун Вејнан
Ву Јивен
Ју Леле
 Канада
Женевиев Беналгер
Марие-Пјер Бодреу Гакон
Стефани Дурокер
Жо-Ани Фортин
Клое Исак
Стефани Леклер
Трејси Литл
Елис Маркот
Карин Томас
Валери Велш

Резултати[уреди | уреди извор]

Прелиминарната рудна се одржа на 19 јули.[1] Финалето се одржа на 21 јули.[2]

Зелената ги означува финалистите

Место Нација Прелиминации Финале
Бодови Место Бодови Место
Gold medal icon.svg  Русија 97.970 1 98.470 1
Silver medal icon.svg  Кина 96.320 2 96.390 2
Bronze medal icon.svg  Канада 95.250 4 96.150 3
4  Шпанија 95.640 3 95.740 4
5  Украина 92.410 5 92.080 5
6  Италија 90.650 6 90.550 6
7  Обединето Кралство 87.310 7 87.760 7
8  Северна Кореја 84.340 9 86.340 8
9  Холандија 84.430 8 85.440 9
10  Казахстан 83.680 10 82.610 10
11 Flag of Macau.svg Макао 71.570 11 70.610 11
12 Flag of Singapore.svg Сингапур 70.400 12 70.240 12
13 Flag of Thailand.svg Тајланд 69.700 13
14 Flag of Indonesia.svg Индонезија 65.780 14
15 Flag of Hong Kong.svg Хонгконг 65.540 15

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]