Синхронизирано пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - слободно тимски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварите во слободно тимски во синхронизирано пливање на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржаа на 20 јули со прелиминарната рунда и финалето на 23 јули.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
 Русија
Анастасија Давидова
Наталија Исченко
Елвира Касјанова
Светлана Колешенко
Дарија Коробова
Александра Пацкевич
Ала Шишкина
Анџелика Тиманина
Марија Громова (резерва)

 Кина
Чанг Си
Фан Јиачен
Хуанг Сјуечен
Јианг Тингтинг
Јианг Венвен
Лиу Оу
Луо Кси
Ву Јувен
Чен Сјаојун (резерва)
Сун Венјан (резерва)
 Шпанија
Клара Басијана
Алба Марија Кабељо
Она Карбонел
Марга Креспи
Андреа Фуентес
Таис Енрикез
Паула Кламбург
Ирене Монтручио
Сара Гихон(резерва)
Кристина Салвадор (резерва)'

Резултати[уреди | уреди извор]

Прелимианрната рунда се одржа на 20 јули.[1] Финалето се одржа на 23 јули.[2]

Зелената ги означува финалистите

Место Нација Прелиминации Финале
Бодови Место Бодови Место
Gold medal icon.svg  Русија 98.440 1 98.620 1
Silver medal icon.svg  Кина 96.440 2 96.580 2
Bronze medal icon.svg  Шпанија 96.030 3 96.090 3
4  Канада 95.280 4 95.490 4
5  Јапонија 92.540 5 92.860 5
6  Украина 91.960 6 92.740 6
7  Италија 91.090 7 90.870 7
8  Франција 88.970 8 87.840 8
9  Обединето Кралство 87.090 10 87.280 9
10  САД 87.780 9 86.800 10
11  Мексико 85.110 12 85.760 11
12  Бразил 85.770 11 85.160 12
13  Холандија 85.070 13
14  Швајцарија 83.640 14
15  Египет 78.200 15
16  Колумбија 76.780 16
17  Австралија 76.720 17
18  Малезија 73.900 18
19 Flag of Macau.svg Макао 68.690 19
20 Flag of Thailand.svg Тајланд 67.430 20
21  Индонезија 65.050 21
22 Flag of Singapore.svg Сингапур 64.780 22
23 Flag of Hong Kong.svg Хонгконг 63.510 23
24  Јужна Африка 60.290 24

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]