Далечинско пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - 5км во женска конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварот во 5км за жени во далечинско пливање на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржа на 22 јули.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
 Свван Оберсон (SUI)  Аурели Милер (FRA)  Ешли Грејс Твичел (USA)

Резулати[уреди | уреди извор]

Финалето се одржа на 22 јули.[1]

Место Пливач Нација Време
Gold medal icon.svg Сван Оберсон  Швајцарија 1:00:39.7
Silver medal icon.svg Орели Милер  Франција 1:00:40.1
Bronze medal icon.svg Ешли Грејс Твичел  САД 1:00:40.2
4 Ракел Бруни  Италија 1:00:42.2
5 Екатерина Селивестрова  Русија 1:00:44.1
6 Офелије Аспрод  Франција 1:00:44.9
7 Ана Марсело Куња  Бразил 1:00:46.7
8 Даниеле де Франческо  Австралија 1:00:46.8
9 Кара Бакер  Нов Зеланд 1:00:47.3
10 Јана Печанова  Чешка 1:00:47.4
11 Полијана Окимото  Бразил 1:00:48.3
12 Ева Фабијан  САД 1:00:50.0
13 Елизавета Горшкова  Русија 1:00:50.4
14 Алис Франко  Италија 1:00:50.7
15 Теја Жупан  Словенија 1:00:52.6
16 Исабеле Харл  Германија 1:00:52.9
17 Ши Ју  Кина 1:01:00.3
18 Марта ресио Панеке  Шпанија 1:01:01.9
19 Исабел Донат  Германија 1:01:06.2
20 Ванг Хефеи  Кина 1:01:06.8
21 Бони МекДоналд  Австралија 1:01:08.3
22 Ина Котсур  Азербејџан 1:01:15.4
23 Заира Едит Карденас Хернандез  Мексико 1:01:19.3
24 Ирис Матеј  Швајцарија 1:01:21.5
25 Алона Бербасова  Украина 1:01:22.6
26 зофи Балаш  Канада 1:01:39.0
27 Јанел Пинто  Венецуела 1:01:44.6
28 Лизет Руеда Сантос  Мексико 1:01:52.1
29 Надин Вилијамс  Канада 1:02:06.8
30 Катија Барос  Еквадор 1:02:19.7
31 Ајано Когучи  Јапонија 1:03:20.2
32 Натали Калдас  Еквадор 1:04:40.7
33 Никол Бриц  Јужна Африка 1:04:53.1
34 Чан Фион Он Ји Flag of Hong Kong.svg Хонгконг 1:04:53.2
35 Јеси Винисија Јосапутра  Индонезија 1:04:56.1
36 Синди Тоскано  Гватемала 1:05:04.1
37 Лаила Ел Басуни  Египет 1:06:15.3
38 Џесика Рокс  Јужна Африка 1:07:46.2
39 Мерна Мохамед  Египет 1:10:23.4
Касандра Лили Патен  Обединето Кралство DNF
Аниса Фабиола  Индонезија DNS
Калиопи Араизу  Грција DSQ
Јуми Кида  Јапонија DSQ

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]