Далечинско пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - Тимски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварот во тимска конкуренција во далечинско пливање на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржа на 21 јули. секој тим се состоеше од 3 тим, два мажи и една жена, кои пливаа по 5 км секој.

Medalists[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
Ендрју Гемел
Син Рајан
Ешли Твичел
 САД
Мелиса Горман
Рајс Маинстон
Кај Харст
 Австралија
Јан Волфгартен
Томас Лурц
Исабеле Харл
 Германија

Резултат[уреди | уреди извор]

Трката се одржа на 21 јули.[1]

Место Пливач Нација Време
Gold medal icon.svg Ендрју Гемел
Син Рајан
Ешли Твичел
 САД 57:00.6
Silver medal icon.svg Мелиса Горман
Рајс Мајнстон
Кај Харст
 Австралија 57:01.8
Bronze medal icon.svg Јан Волфгартен
Томас Лурц
Исабеле Харл
 Германија 57:44.2
4 Никола Болцонело
Ракеле Бруни
Лука Ферети
 Италија 58:00.5
5 Сергеј Болшаков
Евгениј Драцев
Екатерина Селивестрова
 Русија 58:32.7
6 Маријана Лимпета
Антонис Фокаидис
Спирос Гианиотис
 Грција 59:22.8
7 Офелије Аспрод
Дамиен Катин Видал
Себастиен Фрајс
 Франција 1:00:27.3
8 Фанг Јанкио
Ксу Венчао
Занг Зибин
 Кина 1:01:02.2
9 Гуљелмо Бертола
Сесилија Биаголи
Габриел Виљагоиз
 Аргентина 1:01:34.2
10 Зофи Балаш
Аимесон Кинг
Ричард Вајнгербер
 Канада 1:02:08.7
11 Ервин Малдонадо
Анхел Мореира
Јанел Пинто
 Венецуела 1:02:32.0
12 Заира Карденаз Хернандез
Алехандра Гонзалез Лара
Луис Рикардо Ескобар Торес
 Мексико 1:03:23.9
13 Чан Фион Он Ји
Танг ВИнг Јунг Наташа
Јуан Маркос Јат Хо
Flag of Hong Kong.svg Хонгконг 1:04:53.4
14 Мазен Мохамед Азиз
Ислам Мохсен
Лаира Ел Басуни
 Египет 1:06:03.4
Натали Ду Тоит
Чад Хо
Трој Принслу
 Јужна Африка DNS

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Open water swimming at the 2011 World Aquatics Championships – Team