Далечинско пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - 10км во машка конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпревањето за 10 км за мажи во далечинско пливање на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржа на 20 јули.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
 Спиридон Гианиотис (GRE)  Томас Лурц (GER)  Сергеј Болшаков (RUS)

Резултато[уреди | уреди извор]

Финалето се одржа на 20 јули.[1]

Место Пливач Нација Време
Gold medal icon.svg Спиридон Гианотис  Грција 1:54:24.7
Silver medal icon.svg Томас Лурц  Германија 1:54:27.2
Bronze medal icon.svg Сергеј Болшаков  Русија 1:54:31.8
4 Алекс Мејер  САД 1:54:33.1
5 Кај Харст  Австралија 1:54:33.9
6 Франциско Хозе Хервас Јодар  Шпанија 1:54:34.3
7 Брајан Рикман  Белгија 1:54:36.1
8 Жулиен Саваж  Франција 1:54:37.2
9 Владимир Дјачин  Русија 1:54:38.7
10 Андреас Вашбургер  Германија 1:54:39.8
11 Валеро Клери  Италија 1:54:41.2
12 Том Вангенојгден  Белгија 1:54:43.5
13 Јури Кудинов  Казахстан 1:54:45.1
14 Сергеј Фесенко  Азербејџан 1:54:45.2
15 Даниел Ли Фог  Обединето Кралство 1:54:46.9
16 Себастиен Фрајс  Франција 1:54:50.2
17 Ричард Вајнбергер  Канада 1:54:51.3
18 Гуљелмо Бертола  Аргентина 1:54:54.9
19 Игор Снитко  Украина 1:54:55.6
20 Чад Хо  Јужна Африка 1:54:58.6
21 Игор Червински  Украина 1:54:58.7
22 Луси рикардо Ескобар Торерс  Мексико 1:54:59.5
23 Антонис Фокаидис  Грција 1:55:02.1
24 Занг Зибин  Кина 1:55:20.2
25 Син Рајан  САД 1:55:35.7
26 Томас Џејмс Ален  Обединето Кралство 1:55:37.4
27 Петар Стојчев  Бугарија 1:55:39.5
28 Лука Ферети  Италија 1:55:45.2
29 Салех Мохамед Flag of Syria.svg Сирија 1:55:47.6
30 Рајс Мајнстон  Австралија 1:55:51.5
31 Иван Ендерика  Еквадор 1:55:51.9
32 Јан Посморни  Чешка 1:56:50.2
33 Крис Брајан  Ирска 1:56:52.8
33 Ервин Малдонадо  Венецуела 1:56:52.8
35 Чаба Герлак  Унгарија 1:56:58.9
36 Јасунари Хинари  Јапонија 1:58:19.2
37 Јувал Шафра  Израел 1:58:48.3
38 Трој Принслу  Јужна Африка 1:58:48.5
39 Хектор Руис Перез  Шпанија 1:59:15.5
40 Дамиан Блаум  Аргентина 1:59:44.1
41 Џинаг Тианшенг  Кина 2:00:45.0
42 Рок Керин  Словенија 2:01:04.7
43 Џондрај Сеговина  Венецуела 2:01:17.2
44 Гергели Кутаси  Унгарија 2:02:17.2
44 Самуел де Бона  Бразил 2:02:17.2
46 Алваро Тревхела  Чиле 2:03:20.4
47 Арсениј Лаврентиев  Португалија 2:03:51.9
48 Мазен Мохамед Азиз  Египет 2:03:52.4
49 Аимесон Кинг  Канада 2:04:00.1
50 Алан до Кармо  Бразил 2:05:42.5
51 Јосип Солдо  Хрватска 2:08:12.9
52 Ислам Мохсен  Египет 2:11:37.2
53 Мусалем Ал Кадури  Оман 2:11:41.2
54 Мандар Дивасе  Индија 2:12:15.8
55 Јуен Маркус Јот Хо Flag of Hong Kong.svg Хонгконг 2:12:23.9
56 Мохамед Ал-Хабси  Оман 2:12:25.8
57 Томислав Солдо  Хрватска 2:12:30.2
58 Кевин Баскез  Гватемала 2:13:19.2
59 Рики Агавијава Flag of Indonesia.svg Индонезија 2:13:47.4
60 Арнокзи Кудасева Пратама Flag of Indonesia.svg Индонезија 2:13:48.4
61 Бекше Зумагали  Казахстан 2:18:29.3
62 Линг Тин Ју Flag of Hong Kong.svg Хонгконг 2:20:13.8
Џефри Виљалобос  Костарика OTL
Суфјан Шаик  Индија OTL
Сантјаго Ендерика  Еквадор DNF
Иван де Хесус Лопез Рамос  Мексико DNF
Ростислав Витек  Чешка DNF
Родолфо Санчез  Костарика DNS

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]