Ватерполо на светското првенство во водени спортови 2011

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварите од ватерполо на Светско првенство во водени спортови 2011 ќе се одржат од 17-30 јули во Ориен талнио Спортски Ценатр Шангај во Шангај, Кина.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Табела на медали[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  Грција 1 0 0 1
 Италија 1 0 0 1
2  Кина 0 1 0 1
 Србија 0 1 0 1
3  Русија 0 0 1 1
 Хрватска 0 0 1 1
Вкупно 2 2 2 6

Мажи[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
 Италија[1]
Стефано Темпести
Амаурис Перез
Николо Џито
Пиетро Фиљоли
Алекс Горгети
Маурицио Фелуго
Николо Фигари
Валентино Гало
Кристијан Пескути
Дени Фиорентини
Матео Аикарди
Амалдо Десерти
Џакомо Пасторини
 Србија[2]
Слободан Соро
Марко Аврамовиќ
Живко Гоциќ
Вања Удовичиќ
Милош Чук
Душко Пијетловиќ
Слободан Никиќ
Милан Алексиќ
Никола Раден
Филип Филиповиќ
Андрија Прљаиновиќ
Стефан Митровиќ
Гојко Пијетловиќ
 Хрватска[3]
Јосип Павиќ
Дамир Буриќ
Михо Бошковиќ
Никша Добуд
Маро Јоковиќ
Петар Муслим
Франо Карач
Андро Бушље
Сандро Сукно
Самир Барач
Фран Пасквалин
Пауло Обрадовиќ
Иван Буљубашиќ

Жени[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
 Грција[4]
Елени Кувуду
Кристина Цукала
Антиопи Мелидони
Илектра Марија Псуни
Киријаки Лиоси
Алкисти Аврамиду
Александра Асимаки
Антигони Румпеси
Ангелики Геролиму
Триантафилија Манолиудаки
Ставрула Антонаку
Џорџија Лара
Елени Гула
 Кина[5]
Јанг Јун
Тенг Феи
Лиу Пинг
Сун Јујун
хе Јин
Сун Затинг
Сонг Донглун
Чен Јуан
Ванг Ји
Ма Хуанхуан
Сун Хуизи
Занг Леи
Ванг Јинг
 Русија[6]
Марија Ковтуноскаја
Надежда Федотова
Екатерина Прокофиева
Софија Конук
Александра Антонова
Наталија Ризхова-Аленичева
Екатерина Лисунова
Евгенија Соболева
Екатерина Танкева
Олга Белјаева
Евганија Иванова
Јулија Гауфлер
Ана Карнаук

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Машки тим на Италија“ (PDF). Sport Result.com. Посетено на 30 јули 2011.
  2. „Машки тим на Србија“ (PDF). Sport Result.com. Посетено на 30 јули 2011.
  3. „Машки тим на Хрватска“ (PDF). Sport Result.com. Посетено на 30 јули 2011.
  4. „Женски тим на Грција“ (PDF). Sport Result.com. Посетено на 30 јули 2011.
  5. „Женски тим на Кина“ (PDF). Sport Result.com. Посетено на 30 јули 2011.
  6. „Женски тим на Русија“ (PDF). Sport Result.com. Посетено на 30 јули 2011.