Пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - 200м делфин во машка конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
200м делфин за мажи
на Светско првенство во водени спортови 2011
Датијули 26, 2011 (прелиминации и полуфинале)
јули 27, 2011 (финале)
Натпреварувачи40 од 29 нации
Победничко време1:53.34
Медалисти
Златен медал   САД
Сребрен медал   Јапонија
Бронзен медал   Кина
«20092013»
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварие во 200м делфин за мажи во пливачките дисциплини на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржаа на 26 јули со прелиминациите и полуфиналето и на 27 јули со финалето.

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањатам светските и шампионатските рекорди беа следниве:

Име Нација Време Локација Датум
Светски рекорд
Рекорд на Првенството
Мајкл Фелпс  САД 1:51.51 Рим 29 јули 2009

Ниту светски ниту шампионатски рекорд беа поставени во ова натпреваруање.

Резултати[уреди | уреди извор]

Преиминации[уреди | уреди извор]

40 натпреварувачи учествуваа во 5 групи.[1]

Место Група Линија Име Нација Време Забелешки
1 5 7 Динко Јукич  Австрија 1:55.26 Q
2 5 1 Леонардо де Дуес  Бразил 1:55.55 Q
3 3 4 Бенче Биско  Унгарија 1:55.71 Q
4 3 3 Тајлер Клери  САД 1:55.95 Q
5 5 4 Такеши Мацуда  Јапонија 1:55.98 Q
6 5 3 Чен Ји  Кина 1:56.23 Q
7 3 2 Чад ле Клос  Јужна Африка 1:56.37 Q
8 5 6 Ласло Чех  Унгарија 1:56.39 Q
9 5 5 Павел Корзениовски  Полска 1:56.51 Q
10 3 7 Марцин Цеслиак  Полска 1:56.56 Q
11 4 4 Мајкл Фелпс  САД 1.56.77 Q
12 3 8 Стефано Димитриаидис  Грција 1:56.82 Q
13 3 1 Jоанис Дримонакис  Грција 1:56.88 Q
14 3 5 Каио де Алмеида  Бразил 1:56.92 Q
15 4 3 Ву Пенг  Кина 1:56.98 Q
16 3 6 Мајкл Рок  Обединето Кралство 1:57.03 Q
17 5 8 Себастијан Роусе  Јужна Африка 1:57.15
18 5 2 Џејден Хадлер  Австралија 1:57.17
19 2 7 Велимир Стејепановиќ  Србија 1:57.40
20 4 5 Рјосуке Саката  Јапонија 1:57.66
21 2 3 Роберт Збогар  Словенија 1:57.71
22 4 6 Николај Скворцов  Русија 1:57.85
23 2 6 Чанг Гју-Чол  Јужна Кореја 1:58.02
24 4 7 Џозеф Ројбек  Обединето Кралство 1:58.20
25 4 1 Стефан Хирниак  Канада 1:58.72
26 4 8 Хсу Чи-Чиех  Кинески Тајпеј 1:59.33
27 2 1 Гал Нево  Израел 1:59.68
28 2 4 Дуарте Моурао  Португалија 1:59.81
29 2 8 Исраел Дуран  Мексико 2:00.55
30 2 5 Омар Пинзон  Колумбија 2:00.79
31 1 2 Диего Кастиљо Гранадос  Панама 2:00.80
32 4 2 Травис Неделперт  Австралија 2:00.98
33 1 4 Во Нгујен  Виетнам 2:01.25
34 2 2 Јан Сефл  Чешка 2:01.34
35 1 8 Хосине Хациане  Андора 2:04.14
36 1 6 Џеси Лакуна  Филипини 2:04.23
37 1 3 Дони Утомо  Индонезија 2:05.23
38 1 5 Куо Пунк Хоанг  Виетнам 2:05.42
39 1 1 Едвин Анџели  Албанија 2:06.68
40 1 7 Роми Бенџамин  Доминиканска Република 2:06.75

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Полуфиналето се одржа во 19.35.[2]

Полуфинале 1[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 3 Чен Јин  Кина 1:54.80 Q
2 5 Тајлер Клери  САД 1:56.01
3 1 Каио де Алмеида  Бразил 1:56.06
4 2 Марцин Циеслак  Полска 1:56.13
5 6 Ласло Чех  Унгарија 1:56.32
6 4 Леонардо де Деус  Бразил 1:57.58
7 7 Стефано Димитриаидис  Грција 1:58.16
8 8 Мајкл Рок  Обединето Кралство 1:58.78

Полуфинале 2[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
1 3 Такеш Мацуда  Јапонија 1:54.30 Q
2 7 Мајкл Фелпс  САД 1:54.85 Q
3 4 Динко Јукич  Австрија 1:54.94 Q
4 8 Ву Пенг  Кина 1:55.28 Q
5 5 Бенче Биско  Унгарија 1:55.35 Q
6 6 Чад ле Клос  Јужна Африка 1:55.56 Q
7 2 Павел Корзениовски  Полска 1:55.85 Q
8 1 Јоанис Дримонакис  Грција 1:57.77

Финале[уреди | уреди извор]

Финалето се одржа во 18:22.[3]

Место Линија Име Нација Време Забелешки
Gold medal icon.svg 3 Мајкл Фелпс  САД 1:53.34
Silver medal icon.svg 4 Такеши Мацуда  Јапонија 1:54.01
Bronze medal icon.svg 2 Ву Пенг  Кина 1:54.67
4 5 Чен Јин  Кина 1:55.00
5 1 Чад ле Клос  Јужна Африка 1:55.07
6 8 Павел Корзениовски  Полска 1:55.39
7 6 Динко Јукич  Австрија 1:55.48
8 7 Венче Биско  Унгарија 1:55.53

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 200м делфин за мажи (прелиминации)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-26.[мртва врска]
  2. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 200м делфин за мажи (полуфинале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-26.[мртва врска]
  3. „Светско првенство во водени спортови 2011 – 200м делфин за мажи (финале)“ (PDF). Омега Тајминг. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-04-17. Посетено на 2011-07-27.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]