Прејди на содржината

Пливање на светското првенство во водени спортови 2011 - 400м краул во женска конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
400м краул за жени
на Светско првенство во водени спортови 2011
Датијули 24, 2011 (прелиминации и финале)
Натпреварувачи38 од 31 нации
Победничко време4:01.97
Медалисти
Златен медал   Италија
Сребрен медал   Обединето Кралство
Бронзен медал   Франција
«20092013»
Светско првенство
во водени спортови 2011

Кина Шангај, Кина
Скокови во вода
Поединечно
1 м мажи жени
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Синхронизирано
3 м мажи жени
10 м мажи жени
Далечинско пливање
5 км мажи жени
10 км мажи жени
25 км мажи жени
Екипно екипно
Пливање
Краул
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м мажи жени
1500 м мажи жени
Грбно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
50 м мажи жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Поединечно мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафета краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафета мешано
4×100 м мажи жени
Синхронизирано пливање
Соло техничко слободно
Дует техничко слободно
Екипа техничко слободно
комбинирано
Ватерполо
мажи    •   жени

Натпреварите во 400м краул за жени во пливачките натпреварувања на Светско првенство во водени спортови 2011 се одржаа на 24 јули. Прелиминациите и финалето се одржаа на 24 јули.

Пред ова натпреварување, светските и шампионатските рекорди беа следниве.

Име Нација Време Локација Дата
Светски рекорд
Рекорд на Првенството
Федерика Пелегрини  Италија 3:59.15 Рим 26 јули 2009

Ниту светски ниту шампионатски рекорд не беа поставени во ова натпреварување.

Резултати

[уреди | уреди извор]

Прелиминации

[уреди | уреди извор]

38 пливачи учествуваа во 5 групи, квалификуваните пливачи се следниве:[1]

Место Име Нација Време Група Линија Забелешки
1 Федерика Пелегрини  Италија 4:04.76 4 4 Q
2 Камил Муфат  Франција 4:05.62 3 4 Q
3 Лорен Бојл  Нов Зеланд 4:05.86 5 2 Q
4 Лоте Фрис  Данска 4:06.31 3 6 Q
5 Кајл Палмер  Австралија 4:06.38 5 5 Q
6 Меланија Коста Шмид  Шпанија 4:07.02 4 6 Q
7 Ребека Адлингтон  Обединето Кралство 4:07.38 5 4 Q
8 Кети Хоф  САД 4:07.93 5 3 Q
9 Клое Сутон  САД 4:08.22 3 5
10 Шао Јивен  Кина 4:08.42 3 3
11 Бронте Барат  Австралија 4:08.62 4 5
12 Андреина Пинто  Венецуела 4:08.80 5 1
13 Барбара Јадрин  Канада 4:08.81 4 7
14 Богларка Капаш  Унгарија 4:09.15 3 2
15 Јазмин Карлин  Обединето Кралство 4:09.64 4 3
16 Саманта Шевертон  Канада 4:09.81 5 7
17 Камелија Потек  Романија 4:10.36 4 2
18 Венди Трот  Јужна Африка 4:10.57 3 7
19 Нина Рангелова  Бугарија 4:12.38 2 4
20 Царецени Ескобар  Мексико 4:13.38 4 1
21 Ана Стиланоу  Кипар 4:15.46 4 8
22 Дарина Зевина  Украина 4:15.65 2 5
23 Сонг Венјан  Кина 4:16.26 5 6
24 Сикерика МекМахон  Ирска 4:16.44 2 2
25 Џулија Хаслер  Лихтенштајн 4:17.61 2 6
26 Вирџинија Бардах  Аргентина 4:18.57 2 3
27 Сесилије Јоханесен  Норвешка 4:18.84 3 1
28 Катарино Филова  Словачка 4:21.14 2 8
29 Саманат Аревало  Еквадор 4:21.84 1 7
30 Алексиа Бенитез  Шпанија 4:22.59 3 8
31 Даниела Каори Миајхара  Перу 4:23.33 1 5
32 Ким Га-Еул  Јужна Кореја 4:23.94 5 8
33 Андреја Цедрон  Перу 4:25.06 1 4
34 Шад Осман  Египет 4:26.35 2 1
35 Бенџапорн Шрипаномторн Тајланд 4:29.65 2 7
36 Викторија Ценцова Северни Маријански Острови 5:18.67 1 6
37 Џенет Сариева Туркменистан 5:41.09 1 2
Викторија Хо  Јамајка DNS 1 3

Финалето се одржа на 18:50.[2]

Место Име Нација Линија Време Забелешки
Федерика Пелегрини  Италија 4 4:01.97
Ребека Адлингтон  Обединето Кралство 1 4:04.01
Камил Муфат  Франција 5 4:04.06
4 Кајл Палмер  Австралија 2 4:04.62
5 Лоте Фрис  Данска 6 4:04.68
6 Лорен Бојл  Нов Зеланд 3 4:06.11
7 Кети Хоф  САД 8 4:08.22
8 Меланија Коста Шмид  Шпанија 7 4:09.66
  1. „Светско првенство во водени спортови 2011 - 400м краул за жени (прелиминации)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-24.[мртва врска]
  2. „Светско првенство во водени спортови 2011 - 400м краул за жени (финале)“ (PDF). Омега Тајминг. Посетено на 2011-07-24.[мртва врска]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]