Душко Пијетловиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Душко Пијетловиќ (25 април 1985 година) е српски ватерполист, олимписки, светски и европски шампион. Со четири медали, од кои два златни, тој е еден од најтрофејните српски олимпијци.

Роден е во Нови Сад, а потекнува од Горња Печка во Република Српска.[1] Неговиот брат е Гојко Пијетловиќ, исто така репрезентативец на Србија. Од 2013 година е оженет со Марина Милиќ [2] со која има два сина.

Кариера[уреди | уреди извор]

Кариерата ја започнал во Војводина, продолжил во Партизан, со кој го освоил првенството и Купот на Србија во периодот од 2006-2011 година. Со Партизан двапати триумфираше во Евроинтер лигата, а во 2011 година ја освоил првата титула европски клупски шампион. По Светското првенство во Шангај во 2011 година, тој преминал од Партизан во Про Реко. Одиграл една сезона за трофејниот италијански клуб и го освоил првенството и Купот на Италија, како и Евролигата. Во 2012 година се вратил во Србија и играл една сезона за ВК Црвена звезда,[3] со која ја освоил европската титула, трета по ред (во 2011 година станал европски првак како играч на Партизан, а во 2012 година како играч на член на Про Река). Со јуниорската репрезентација на Југославија го освоил Европското првенство во 2002 година во Бари и во 2004 година во Малта. Во летото 2013 година од Ѕвезда се преселил во Русија во 1945 година, каде една година играл за Синтез во Казањ. Оттаму се вратил во Про Реко во 2014 година, со тригодишен договор. Секоја од трите натпреварувачки сезони ја завршил со двојна круна во Италија, а во сезоната 2014/2015. ја освоил и четвртата титула во најдобриот клуб во Европа. Минатата сезона во Италија била дел од ватерполо спектаклот кој се играл на океанот.[4]

Следна станица во неговата ватерполо кариера бил Динамо [5] од Москва, со кој ги освоил победничките трофеи во првенството и Купот на Русија [6], а од летото 2019 година се преселил во Унгарија и играл за Солнок. Тренира под контрола на поранешниот соиграч, а сега тренер на Солнок, Живко Гоциќ.[7]

Како член на Солнок, Пијетловиќ го освоил првенството на Унгарија и Европскиот куп во сезоната 2020/21.

По две сезони минати во Солнок се вратил во Србија. Во летото 2021 година, тој се преселил во ВК Нов Белград, за кој дебитирал во октомври 2021 година, во првото коло од првенството на Србија.

Репрезентација[уреди | уреди извор]

Душко Пијетловиќ е последниот стрелец на репрезентацијата на Србија и Црна Гора. Во финалето на Светското првенство во Будимпешта во 2006 г. постигнал гол со кој ставил точка на една репрезентација.[8][9]

Европско првенство[уреди | уреди извор]

Тој освоил златен медал на првиот натпревар на кој Србија се натпреварувал како независна репрезентација на Европското првенство во Белград 2006 година. Првото од петте од осумте одиграни европски првенства. Покрај петте златни медали, освоил и еден сребрен (Малага 2008) и бронзен (Загреб 2010). Последното злато го освоил во Барселона во 2018 година, а во 2020 година за првпат останал без медал во конкуренција на најдобрите селекции на стариот континент во Будимпешта. На второто Европско првенство играл во Белград, она што се одржало во 2016 година. Наградата за најдобар играч во Европа му ја доделил европската пливачка организација ЛЕН.[10][11]

Светско првенство[уреди | уреди извор]

Четири пати бил на подиумот во конкуренција за најдобра репрезентација во светот. За прв пат во Рим во 2009 г. Тој освоил златен медал, а истиот успех го повторил и во 2015 година во Казан, Русија. На Светското првенство во Казан, покрај титулата за најдобра државна репрезентација, жирито од новинари го прогласил и за најдобар играч на првенството.[12] Во Шангај во 2011 година, Пијетловиќ освоил сребрен медал, а бронзен медал во 2017 година во Будимпешта. Во Будимпешта прославил и јубилеј - 400. гол за српската репрезентација.[13] Србија завршила седма на Светското првенство 2013 година, но Пијетловиќ заслужил место во идеалниот тим.[14] Поради повреда, тој го пропуштил Светското првенство во Мелбурн, додека она што се одржало во Јужна Кореја во 2019 година не ја следел одлуката на селекторот да ги одмори стандардните играчи.[15]

Олимпијада[уреди | уреди извор]

На Олимписките игри освоил четири медали - две златни и две бронзени. Тој освоил бронза на своето олимписко деби во Пекинг во 2008 година, како и четири години подоцна во Лондон. Во Рио 2016 г бил дел од тимот кој го направил најголемиот успех во српското ватерполо и го освоил златото. Србија со Пијетловиќ во тимот го одбранил златото на Олимписките игри во Токио. По Токио кариерата ја завршил во репрезентацијата.[16]

Светска лига и Светско првенство[уреди | уреди извор]

Девет учества, осум златни и еден бронзен медал е резултатот на Душко Пијетловиќ кога е во прашање учеството на завршниот турнир од Светската лига. Бронзата ја зел од Подгорица во 2009 година. Првото злато го освоил во 2005 година во Белград, иако не играл во финалето, потоа во Џенова во 2008 година, а потоа следувале Ниш, Фиренца, Дубаи, Бергамо, Хуиџоу и Ружа. Последното финале на ова натпреварување го играл во Белград во 2019. На тој турнир во 2019 година заедно со Филиповиќ и Прлаиновиќ станал рекордер по бројот на освоени медали на ова натпреварување.[17] Единствениот финален турнир во Светската лига што го пропуштил бил оној од Челјабинск во 2013 година. Кога станува збор за Светското првенство, Пијетловиќ одиграл два и двата пати освоил злато. Се споменува натпреварувањето од Будимпешта во 2006 година кога го постигнал последниот гол за селекцијата на Србија и Црна Гора. Вести: СЦГ лесно против Шпанија Следниот пат играл во 2010 година во Орадеа.

Други натпревари[уреди | уреди извор]

Со јуниорската репрезентација на Југославија го освоил Европското првенство во 2002 година во Бари и во 2004 година во Малта. Тој го освоил златото на Средоземните игри во 2009 година во Пескара и во 2018 година во Тарагона. Во 2018 година прославил јубилеј 300. натпревар во репрезентацијата на Србија.[18]

Признанија и награди[уреди | уреди извор]

 • Мајска награда 2017 година
 • МВП на Светското првенство во Казан 2015 година
 • Најдобриот ватерполист во Европа во изборот на ЛЕН за 2015 година.

Клупски трофеи[уреди | уреди извор]

 • Евролига 2010/11. - Шампион со Партизан
 • Евролига 2011/12. и 2014/15 година. - Шампион со Про Рек
 • Евролига 2012/13. - Шампион со Црвена звезда
 • Суперкуп на Европа 2015/16. - Победник со Про Рек
 • Српско првенство 2006/07, 2007/08, 2008/09, 2009/10 . и 2010/11 - Шампион со Партизан, 2012/13. -Шампион со Црвена звезда
 • Куп на Србија 2006/07, 2007/08, 2008/09, 2009/10. и 2010/11 година. - Победник со Партизан, 2012/13. - Победник со Црвена звезда
 • Евроинтер лига 2009/10. и 2010/11 година. - Победник со Партизан
 • Италијанско првенство 2011/12, 2014/15. и 2015/16 година. - Шампион со Про Рек
 • Куп на Италија 2011/12, 2014/15. и 2015/16 година. - Победник со Про Рек
 • Јадранска лига 2011/12 - Победник со Про Рек
 • Руско првенство 2017/2018 - Победник на ВК Динамо Москва
 • Куп на Русија 2017/2018 - Победник на ВК Динамо Москва
 • ЛЕН Европски куп 2020/21. - Победник со Солнок
 • Унгарско првенство 2020/21. - Победник со Солнок

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Душко Пијетловић: Ватерполиста предодређен за победе
 2. Глоси Еспресо: Душко Пијетловић: Завет вечној љубави
 3. Вечерње новости: „Пијетловић: Звезда иде на титулу“
 4. Телеграф: Невероватан призор: Српске легенде играју на бурним таласима океана
 5. Ватерполо вести: Пијетловић се придружио Рађену и Суботићу у Русији
 6. Ватерполо вести: Пијетловић, Рађен и Суботић освојили куп Русије
 7. Ватерполо вести: Душко Пијетловић код Гоцића у Солноку
 8. Вести: Србија и Црна Гора лако против Шпаније
 9. Србија, мислим медаља, Дејан Стевовић, 2016
 10. Ватерполо вести: ЛЕН: Најбољи ватерполиста Европе је Душко Пијетловић
 11. Пијетловић најбољи ватерполиста Европе („Вечерње новости“, 5. јануар 2016)
 12. „Казањ 2015: Душко Пијетловић МВП“. Архивирано од изворникот на 2020-04-07. Посетено на 2022-02-19.
 13. Ватерполо вести: Душко Пијетловић ушао у клуб 400
 14. Новости: Пијетловић у идеалном тиму СП
 15. Ватерполо вести: Србија без седморице најискуснијих на СП у Јужној Кореји
 16. Глас Српске: Душко Пијетловић: Још Токио па да се опраштамо
 17. Ватерполо вести: Филиповић, Прлаиновић и Пијетловић рекордери по броју златних медаља у Светској лиги
 18. Ватерполо вести: МИ: Српски ватерполисти убедљиво до финала, јубилеј Душка Пијетловића

Надворешни врски[уреди | уреди извор]