Прејди на содржината

Михаил Александров

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бугарија Михаил Александров
Лични податоци
Роден на 11 јуни 1989(1989-06-11)(35 г.)
Роден во Софија, Бугарија
Висина &100000000000001790000001,79 м
Позиција крило
Клупски податоци
Сегашен клуб Лудогорец Лудогорец
Број 7
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2006-2007 ЦСКА Софија ЦСКА Софија 3 (0)
2007-2010 Борусија Дортмунд II Борусија Дортмунд II 5 (0)
2010 Академик Софија Академик Софија 11 (0)
2010- Лудогорец Лудогорец 105 (17)
Репрезентација
2014- Бугарија Бугарија 8 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 16 јануари 2012
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 16 јануари 2012

Михаил Александров (роден на 11 јуни 1989, во Софија) — фудбалер, играч од средниот ред или крило на Лудогорец и на бугарската репрезентација.

Технички одлики[уреди | уреди извор]

Лево крило, кое може да ја игра истата улога и на спротивниот крај од теренот.

Титули[уреди | уреди извор]

Бугарија Лудогорец[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]