Прејди на содржината

Мајк Браун

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мајк Браун
Мајк Браун

Мајк Браун (англиски: Mike Brown; р. 4 септември 1985) — англиски професионален рагбист, кој игра во за клубот Харлеквинс и е англиски репрезентативец.[1] Во 2014 година е прогласен за најдобриот играч на Купот на шест нации.[2]

Животопис[уреди | уреди извор]

Висок 183 см, со маса од 89 кг, Браун игра за екипата на Харлеквинс од почетокот на неговата кариера. До денес одиграл 244 натпревари и постигнал 405 бода.[3] За репрезентацијата на Англија одиграл 42 натпревари и постигнал 8 асистенции.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Squads | Player Profiles : RBS 6 Nations“. Архивирано од изворникот на 2016-07-04. Посетено на 2019-06-13.
  2. Six Nations 2014: England's Mike Brown named best player - BBC Sport
  3. Mike Brown | Current Players | Harlequins Rugby Union
  4. Mike Brown | Rugby Union | Players and Officials | ESPN Scrum