Алисон Шмит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алисон Шмит
Лични информации
Спорт

Алисон Роџерс Шмит, родена во Питсбург, на 7 јуни 1990 година, е американски пливач, специјалист за пливање во слободен стил, повеќекратни олимписки, светски, панамерикански и американски шампиони.

Шмит е трикратна олимпијка, а медалите ги освоила на сите три олимпијади на кои учествувала. Најголемиот успех го постигнала на Летните Олимписки игри 2012 година во Лондон, каде освоила 5 медали, од кои 3 биле златни.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]