Пливање на Летните олимписки игри 2012 – 200 м краул во машка конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
200 метри краул за мажи
на Летните олимписки игри 2012
Дати29 јули 2012 (преелиминации и полуфинале)
30 јули 2012 (финале)
Натпреварувачи33 од 29 нации
Победничко време1:43.14
Медалисти
Златен медал   Франција
Сребрен медал   Кина
Сребрен медал   Јужна Кореја
Пливање на
Летните олимписки игри 2012

Sample picture of the event (unofficial)
Краул
50 м   мажи   жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м жени
1500 м мажи
Грбно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Краул штафета
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Мешано штафета
4×100 м мажи жени
Маратон
10 км мажи жени

Пливачката трка на 200 метри краул за мажи на Летните олмписки игри 2012 се одржа на 29 - 30 јули во базенот од Олимпискиот центар за водени спортови во Лондон..[1]

Златниот медал го освои Јанек Ањел од Франција, а сребрениот медал го поделија Сун Јанг од Кина и Парк Тае Ван од Јужна Кореја.[2]

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањата, светскиoт и олимпискиот рекорд беа:

Светски рекорд Германија Пол Бидерман 1:42,00 Рим, Италија 28 јули 2009 [3][4]
Олимписки рекорд САД Мајкл Фелпс 1:42,96 Пекинг, Кина 12 август 2008 [5]

Резултати[уреди | уреди извор]

Преелиминации[уреди | уреди извор]

[6]

Место Група Линија Име Националност Време Белешка
1 5 5 Сун Јанг Кина 1:46.24 Q
2 5 4 Рајан Лохте САД 1:46.45 Q
3 6 4 Јаник Ањел Франција 1:46.60 Q
4 4 5 Данила Изотов Русија 1:46.61 Q
5 6 5 Парк Тае Ван Јужна Кореја 1:46.79 Q
6 4 2 Роберт Ренвик Велика Британија 1:46.86 Q
7 6 2 Кенрик Монк Австралија 1:46.94 Q
8 5 3 Рики Беренс САД 1:47.07 Q
9 5 7 Доминик Козма Унгарија 1:47.18 Q
10 4 4 Пол Бидерман Германија 1:47.27 Q
11 6 3 Себастијан Вершурен Холандија 1:47.31 Q
12 4 3 Грегори Малет Франција 1:47.39 Q
13 6 6 Томас Фрејзер-Холмс Австралија 1:47.50 Q
14 5 2 Брет Фрејзер Кајмански Острови 1:47.74 Q
15 6 7 Артем Лобузов Русија 1:47.91 Q
16 4 6 Доминик Мајхтри Швајцарија 1:47.97 Q
17 3 3 Блејк Ворсли Канада 1:48.14
18 6 1 Метју Стенли Нов Зеланд 1:48.19
19 4 1 Ијан Лојд Велика Британија 1:48.52
20 6 8 Шон Фрејзер Кајмански Острови 1:48.53
21 3 4 Нимрод Шапира Бар-Ол Израел 1:48.60
22 3 5 Кристијан Квинтеро Валеро Венецуела 1:48.71
23 5 6 Ли Јунки Кина 1:48.72
24 4 7 Клеменс Рап Германија 1:48.75
25 3 7 Глен Сургелус Белгија 1:48.77
26 5 8 Бенџамин Хокин Парагвај 1:48.91
27 3 2 Дејвид Бранди Австрија 1:49.00
27 5 1 Дион Дрисенс Холандија 1:49.00
29 4 8 Марко Белоти Италија 1:49.14
30 3 6 Ахмед Матлути Тунис 1:49.68
31 2 5 Матиас Коски Финска 1:49.84
32 2 4 Радован Сиљевски Србија 1:51.40
33 2 2 Марио Монтоја Костарика 1:51.66
34 2 3 Себастијан Јансен Мадико Перу 1:52.36
35 3 8 Тиаго Венансио Португалија 1:52.36
36 2 6 Џеси Лакуна Филипини 1:52.91
37 1 4 Николас Шваб Доминиканска Република 1:53.41
38 2 7 Раул Мартинез коломер Порторико 1:54.23
39 1 5 Жил Маркет Маврициус 1:58.91
40 1 3 Андерсон Лим Брунеј 2:02.26
3 1 Мадс Глеснер Данска DNS

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Полуфинале 1[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Националност Време Белешка
1 2 Пол Бидерман Германија 1:46.10 Q
2 4 Рајан Лохте САД 1:46.31 Q
3 3 Роби Ренвик Велика Британија 1:46.65 Q
3 5 Данила Изотов Русија 1:46.65 Q
5 6 Рики Беренс САД 1:46.87
6 1 Брет Фрејзер Кајмански Острови 1:47.01
7 7 Грегори Малет Франција 1:47.56
8 8 Доминик Мајхтри Швајцарија 1:48.25

Полуфинале 2[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Националност Време Белешка
1 4 Сун Јанг Кина 1:45.61 Q
2 5 Јаник Ањел Франција 1:45.84 Q
3 3 Парк Тае Ван Јужна Кореја 1:46.02 Q
4 1 Томас Фрејзер-Холмс Австралија 1:46.80 Q
5 2 Доминик Козма Унгарија 1:46.93
6 7 Себастијан Вершурен Холандија 1:46.95
7 6 Кенрик Монк Австралија 1:47.38
8 8 Артем Лобузов Русија 1:48.26

Финале[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Националност Време Белешка
Gold medal icon.svg 5 Јаник Ањел Франција 1:43.14 НР
Silver medal icon.svg 4 Сун Јанг Кина 1:44.93
Silver medal icon.svg 3 Парк Тае Ван Јужна Кореја 1:44.93
4 2 Рајан Лохте САД 1:45.04
5 6 Пол Бидерман Германија 1:45.53
6 1 Роби Ренвик Велика Британија 1:46.53
7 8 Томас Фрејзер-Холмс Австралија 1:46.93
8 7 Данила Изотов Русија 1:47.75

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Discipline at london2012.com
  2. Јаник Ањел како торпедо доплива до второто злато
  3. „Men's 200 m freestyle final results“ (PDF). Omega Timing. 30 јули 2009. Посетено на 25 јули 2012.
  4. Lord, Craig (28 јули 2009). „WR: Biedermann Blasts Phelps Away in 1:42.00“. swimnews.com. Посетено на 25 јули 2012.
  5. Jason Stallman (2008-08-11). „Phelps wins third gold“. The New York Times. Посетено на 25 јули 2012.
  6. „Men's 200m Freestyle – Heats“. london2012.com. Архивирано од изворникот на 2012-12-05. Посетено на 27 јули 2012.