Пливање на Летните олимписки игри 2012 – 200 м градно во машка конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
200 метри градно за мажи
на Летните олимписки игри 2012
Дати31 јули 2012 (преелиминации)
1 август 2012 (финале)
Натпреварувачи34 од 28 нации
Победничко време2:07.28 СР
Медалисти
Златен медал   Унгарија
Сребрен медал   Обединето Кралство
Сребрен медал   Јапонија
Пливање на
Летните олимписки игри 2012

Sample picture of the event (unofficial)
Краул
50 м   мажи   жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м жени
1500 м мажи
Грбно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Краул штафета
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Мешано штафета
4×100 м мажи жени
Маратон
10 км мажи жени

Пливачката трка на 200 метри градно за мажи на Летните олмписки игри 2012 се одржа на 1 август во базенот од Олимпискиот центар за водени спортови во Лондон. Преелиминациите беа одржани на 31 јули.[1]

Златниот медал го освоил унгарецот Даниел Ѓурта кој постигнал нов светски рекорд со време од 2:07.28. Сребрениот медал го освоил британецот Мајкл Џејмисон, а бронзата му припаднала на Рио Татеиши од Јапонија.[2]

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањето, светскиoт и олимпискиот рекорд беа:

Светски рекорд Австралија Кристијан Шпренгер 2:07,31 Рим, Италија 30 јули 2009 [3][4]
Олимписки рекорд Јапонија Косуке Китаџима 2:07,64 Пекинг, Кина 14 август 2008 [5]

За време на натпреварувањето поставен е нов Светски рекорд:

Датум Фаза Име Националност Време ОР СР
1 август 2012 Финале Даниел Ѓурта  Унгарија 2:07,28 ОР СР

Резултати[уреди | уреди извор]

Преелиминации[уреди | уреди извор]

[6]

Место Група Линија Име Националност Време Белешка
1 3 4 Даниел Ѓурта Унгарија 2:08.71 Q
2 3 6 Мајкл Џејмисон Велика Британија 2:08.98 Q, НР
3 5 3 Ендру Вилис Велика Британија 2:09.33 Q
4 4 4 Рио Татеиши Јапонија 2:09.37 Q
5 5 4 Косуке Китаџима Јапонија 2:09.43 Q
6 4 3 Кларк Баркл САД 2:09.55 Q
7 3 5 Скот Велц САД 2:09.67 Q
8 5 2 Гиедриус Титенис Литванија 2:10.36 Q
9 4 7 Вјачеслав Синкевич Русија 2:10.48 Q
10 3 2 Глен Снидерс Нов Зеланд 2:10.55 Q
11 5 5 Марко Кох Германија 2:10.61 Q
12 5 6 Лорент Карнол Луксембург 2:10.83 Q
13 2 4 Скот Дикенс Канада 2:10.95 Q
14 4 2 Тејлс Кердеира Бразил 2:11.05 Q
15 5 7 Брентон Рикард Австралија 2:11.41 Q
16 4 5 Кристијан вом Лен Германија 2:11.66 Q
17 3 8 Мати Матсон Финска 2:11.81
18 5 1 Ленарт Стекеленбург Холандија 2:12.02
19 4 6 Енрике Барбоса Бразил 2:12.05
20 4 1 Акос Молнар Унгарија 2:12.42
21 2 5 Славомир Кушко Полска 2:12.51
22 3 1 Игор Борисик Украина 2:12.61
23 2 2 Томас Клобучник Словачка 2:13.40
24 4 8 Јаник Кезер Швајцарија 2:13.49
25 3 7 Чои Кју-Вунг Јужна Кореја 2:13.57
26 2 3 Кристијан Шур Мексико 2:14.16
27 3 3 Панајотис Самилидис Грција 2:14.82
28 1 4 Иракли Болквадзе Грузија 2:15.86
29 2 7 Хунор Мате Австрија 2:15.98
30 2 6 Нутапонг Кетин Тајланд 2:16.07
31 2 1 Јакоб Свајнсон Исланд 2:16.72
32 1 5 Дмитирј Александров Киргистан 2:17.92
33 5 8 Чен Ченг Кина 2:19.83
Н/П 1 3 Цилавина Романанцоа Мадагаскар Н/П DSQ

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Полуфинале 1[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Националност Време Белешка
1 4 Мајкл Џејмисон Велика Британија 2:08.20 Q, НР
2 5 Рио Татеиши Јапонија 2:09.11 Q
3 3 Кларк Баркл САД 2:09.13 Q
4 1 Тејлс Кердеира Бразил 2:09.77
5 6 Гиедриус Титенис Литванија 2:09.95
6 8 Кристијан вом Лен Германија 2:10.50
7 2 Глен Снидерс Нов Зеланд 2:11.14
8 7 Лорент Карнол Луксембург 2:11.17

Semifinal 2[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Националност Време Белешка
1 4 Даниел Ѓурта Унгарија 2:08.32 Q
2 5 Ендру Вилис Велика Британија 2:08.47 Q
3 6 Скот Велц САД 2:08.99 Q
4 3 Косуке Китаџима Јапонија 2:09.03 Q
5 8 Брентон Рикард Австралија 2:09.31 Q
6 2 Вјачеслав Синкевич Русија 2:09.90
7 7 Марко Кох Германија 2:10.73
8 1 Скот Дикенс Канада 2:11.71

Финале[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Националност Време Белешка
Gold medal icon.svg 5 Даниел Ѓурта Унгарија 2:07.28 СР *
Silver medal icon.svg 4 Мајкл Џејмисон Велика Британија 2:07.43 НР
Bronze medal icon.svg 1 Рио Татеиши Јапонија 2:08.29
4 2 Косуке Китаџима Јапонија 2:08.35
5 6 Скот Велц САД 2:09.02
6 7 Кларк Баркл САД 2:09.25
7 8 Брентон Рикард Австралија 2:09.28
8 3 Ендру Вилис Велика Британија 2:09.44
  • Исто така Олимписки, Европски, и Унгарски рекорд.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [1]
  2. Даниел Ѓурта го собори четвртиот пливачки светски рекорд во Лондон
  3. "Men's 200 m breaststroke semifinal results" (PDF). Omega Timing. 30 јули 2009. Посетено на 16 ноември 2009.
  4. Лорд, Крег (30 јули 2009). "WR: Sprenger Springs 2:07.31 Surprise". swimnews.com. Посетено на 16 ноември 2011.
  5. "Kitajima sweeps breaststroke events". NBC‏‎. Посетено на 2008-08-14.
  6. "Men's 200m Breaststroke – Heats". london2012.com. Архивирано од изворникот на 2012-12-16. Посетено на 27 јули 2012.