Пливање на Летните олимписки игри 2012 – 200м делфин во машка конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
200 метри делфин за мажи
на Летните олимписки игри 2012
Дати30 јули 2012 (преелиминации и полуфинале)
31 јули 2012 (финале)
Натпреварувачи37 од 28 нации
Победничко време1:52.96
Медалисти
Златен медал   ЈАР
Сребрен медал   САД
Бронзен медал   Јапонија
Пливање на
Летните олимписки игри 2012

Sample picture of the event (unofficial)
Краул
50 м   мажи   жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м жени
1500 м мажи
Грбно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Краул штафета
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Мешано штафета
4×100 м мажи жени
Маратон
10 км мажи жени

Пливачката трка на 200 метри делфин за мажи на Летните олмписки игри 2012 се одржа на 31 јули во базенот од Олимпискиот центар за водени спортови во Лондон. Преелиминациите и полуфиналните трки беа одржани на 30 јули.[1]

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањето, светскиoт и олимпискиот рекорд беа:

Светски рекорд САД Мајкл Фелпс 1:51,51 Рим, Италија 29 јули 2009 [2]
Олимписки рекорд САД Мајкл Фелпс 1:52,03 Пекинг, Кина 13 август 2008 [3]

Резултати[уреди | уреди извор]

Преелиминации[уреди | уреди извор]

[4]

Место Група Линија Име Националност Време Белешки
1 5 3 Динко Јукич Австрија 1:54.79 Q
2 5 6 Тајлер Клери САД 1:54.96 Q
3 3 7 Велимир Стјепанович Србија 1:54:99 Q, НР
4 3 3 Чад ле Клос ЈАР 1:55.23 Q
5 5 4 Мајкл Фелпс САД 1:55.53 Q
6 3 5 Чен Јин Кина 1:55.60 Q
7 3 6 Казуја Канеда Јапонија 1:55.70 Q
8 4 4 Такеши Мацуда Јапонија 1:55.81 Q
9 4 3 Ласло Чех Унгарија 1:55.86 Q
10 3 4 Ву Пенг Кина 1:55.88 Q
11 5 2 Павел Коржениовски Полска 1:56.09 Q
12 5 5 Ник Дарси Австралија 1:56.25 Q
13 4 5 Бенце Бико Унгарија 1:56.51 Q
14 5 1 Крис Рајт Австралија 1:56.69 Q
15 4 1 Николај Скворцов Русија 1:56.76 Q
16 3 1 Јоанис Дримонакос Грција 1:56.97 Q
=17 4 6 Кајо Алмеида Бразил 1:56.99
=17 3 2 Џои Роубак Велика Британија 1:56.99
19 4 7 Марќин Ќешлак Полска 1:57.07
20 5 7 Роберто Павони Велика Британија 1:57.55
21 4 2 Леонардо Деус Бразил 1:58.03
22 2 3 Педро Оливеира Португалија 1:58.45
23 4 8 Стефанос Димитриадис Грција 1:58.79
24 3 8 Роберт Збогар Словенија 1:58.99
25 2 8 Маурисијо Фиол Перу 1:59.02
26 5 8 Џозеф Скулинг Сингапур 1:59.18
27 2 1 Маркос Лавадо Венецуела 1:59.31
28 2 2 Илија Чујев Украина 1:59.65
29 2 5 Александру Коци Романија 1:59.67
30 2 7 Хсу Чи-Чиех Кинески Тајпеј 1:59.81
31 2 6 Дејвид Шарп Канада 1:59.87
32 1 4 Гал Нево Израел 1:59.98
33 2 4 Александар Лис Швајцарија 2:00.13
34 1 3 Омар Пинзон Колумбија 2:02.32
35 1 6 Диего Кастиљо Панама 2:04.72
36 1 5 Јусеф Ал-Аскари Кувајт 2:05.41
37 1 2 Хосин Хасијане Андора 2:06.37

Полуфинале[уреди | уреди извор]

[5]

Полуфинале 1[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Националност Време Белешки
1 6 Такеши Мацуда Јапонија 1:54.25 Q
2 5 Чад ле Клос ЈАР 1:54.34 Q, АФ
3 3 Чен Јин Кина 1:54.43 Q
4 4 Тајлер Клери САД 1:54.93 Q
5 2 Ву Пенг Кина 1:55.65
6 7 Ник Дарси Австралија 1:56.07
7 8 Јоанис Дримонакос Грција 1:58.05
8 1 Крис Рајт Австралија 1:58.56

Полуфинале 2[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Националност Време Белешки
1 3 Мајкл Фелпс САД 1:54.53 Q
2 4 Динко Јукич Австрија 1:54.95 Q
3 7 Павел Коржениовски Полска 1:55.04 Q
4 5 Велимир Стјепанович Србија 1:55.13 Q
5 1 Бенце Бико Унгарија 1:55.36
6 6 Казуја Канеда Јапонија 1:55.56
7 2 Ласло Чех Унгарија 1:55.88
8 8 Николај Скворцов Русија 1:56.53

Финале[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Националност Време Белешки
Gold medal icon.svg 5 Чад ле Клос ЈАР 1:52.96 АФ
Silver medal icon.svg 6 Мајкл Фелпс САД 1:53.01
Bronze medal icon.svg 4 Такеши Мацуда Јапонија 1:53.21
4 7 Динко Јукич Австрија 1:54.35 НР
5 2 Тајлер Клери САД 1:55.06
6 8 Велимир Стјепанович Србија 1:55.07
7 1 Павел Коржениовски Полска 1:55.08
8 3 Чен Јин Кина 1:55.18

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [1]
  2. "Men's 200 m butterfly results". Omega Timing. 1 August 2009.
  3. Jason Stallman (2008-08-12). "Phelps captures 4th gold of games". The New York Times.
  4. „Men's 200m Butterfly – Heats“. london2012.com. Архивирано од изворникот на 5 December 2012. Посетено на 27 July 2012.
  5. [2]