Пливање на Летните олимписки игри 2012 – 400м мешано во машка конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
400 метри мешано за мажи
на Летните олимписки игри 2012
Дати28 јули, 2012 (прелиминации и финале)
Натпреварувачи37 од 29 нации
Победничко време4:05.18
Медалисти
Златен медал   САД
Сребрен медал   Бразил
Бронзен медал    Јапонија
Olympic rings without rims.svg

Пливачката трка на 400 метри мешано за мажи на Летните олмписки игри 2012 се одржа на 28 јули во базенот од Олимпискиот центар за водени спортови во Лондон.[1]

Победник на трката беше Рајан Лохте од САД со време од 4:05.18, додека зад него завршија Тиаго Переира од Бразил и Косуке Хагино од Јапонија.

Swimming pictogram.svg
Пливање на
Летните олимписки игри 2012

Sample picture of the event (unofficial)
Краул
50 м   мажи   жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м жени
1500 м мажи
Грбно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Краул штафета
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Мешано штафета
4×100 м мажи жени
Маратон
10 км мажи жени

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањата, светскиoт и олимпискиот рекорд беа:

Светски рекорд САД Мајкл Фелпс 4:03,84 Пекинг, Кина 10 август 2008. [2]
Олимписки рекорд САД Мајкл Фелпс 4:03,84 Пекинг, Кина 10 август 2008. --

Резултати[уреди | уреди извор]

Преелиминации[уреди | уреди извор]

[3]

Место Група Линија Име Националност Време Белешка
1 3 4 Косуке Хагино Јапонија 4:10.01 Q АР
2 5 2 Чад ле Клос ЈАР 4:12.24 Q
3 5 4 Рајан Лохте САД 4:12.35 Q
4 3 6 Тиаго переира Бразил 4:12.39 Q
5 5 3 Томас Фрејзер Холмс Австралија 4:12.66 Q
6 5 6 Лука Марин Италија 4:13.02 Q
7 5 5 Јуја Хорихата Јапонија 4:13.09 Q
8 4 4 Мајкл Фелпс САД 4:13.33 Q
9 4 5 Ласло Чех Унгарија 4:13.40
10 3 1 Гал Нево Израел 4:14.77
11 4 2 Јаник Лебхерц Германија 4:15.41
12 3 3 Јанг Жисјан Кина 4:15.45
13 4 6 Роберто Павони Велика Британија 4:15.56
14 4 3 Ванг Ченгсјанг Кина 4:15.57
15 4 1 Максим Шемберев Украина 4:16.63
16 2 4 Вард Баувенс Белгија 4:16.71
17 4 7 Јоанис Дриманокос Грција 4:17.04
18 2 6 Рафаел Стачиоти Луксембург 4:17.20
19 5 1 Ријан Шуман ЈАР 4:17.22
19 5 7 Федерико Турини Италија 4:17.22
21 3 7 Александер Тихонов Русија 4:18.12
22 3 5 Давид Верашто Унгарија 4:18.31
23 4 8 Алек Пејџ Канада 4:19.17
24 3 2 Џои Роебак Велика Британија 4:20.24
25 1 5 Бредли Али Барбадос 4:21.32
26 2 2 Јури Суворов Белорусија 4:23.06
26 2 5 Диого Карваљо Португалија 4:23.06
28 2 3 Јунг Вон-Јонг Јужна Кореја 4:23.12
29 2 1 Естебан Ендерика Салгадо Еквадор 4:24.32
30 2 8 Педро Пинотес Ангола 4:24.69
31 1 4 Антон Свеин МекКи Исланд 4:25.06
32 5 8 Даниел Трантер Австралија 4:25.76
33 2 7 Ква Женг Вен Сингапур 4:26.81
34 1 6 Марко Блажевски Македонија 4:32.38
35 1 3 Рафаел Алфаро Ел Салвадор 4:35.80
36 1 2 Ахмед Атари Катар 5:21.30
3 8 Таки Мрабет Тунис ДСК

Финале[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Националност Време Белешка
Gold medal icon.svg 3 Рајан Лохте САД 4:05.18
Silver medal icon.svg 6 Тиаго Переира Бразил 4:08.86 НР, ЈАР
Bronze medal icon.svg 4 Косуке Хагино Јапонија 4:08.94 АЗ, НР
4 8 Мајкл Фелпс САД 4:09.28
5 5 Чад ле Клос ЈАР 4:12.42
6 1 Јуја Хорихата Јапонија 4:13.30
7 2 Томас Фрејзер-Холмс Австралија 4:13.49
8 7 Лука Марин Италија 4:14.89

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [1]
  2. "Men's 400 m individual medley final results" The Official Report of the Beijing 2008 Olympic Games 2008.
  3. „Men's 400m Individual Medley – Heats“. london2012.com. Архивирано од изворникот на 5 December 2012. Посетено на 27 July 2012.