Прејди на содржината

Стреличарство на Летните олимписки игри 2008

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стрелаштво
на Летните олимписки игри
ОдржувалиштеЗелен олимписки терен за стрелаштво
Денови9–15 август
Натпреварувачи128 од 49 земји
«20042012»

На Летните олимписки игри во 2008 година, натпреварите во Стреличарство се одржале помеѓу 9 и 15 август на Олимпиското зелено поле за стрелаштво, привремено место Олимпискиот парк во Пекинг.

Формат[уреди | уреди извор]

И мажите и жените имаат цели со иста големина (1,22 м) и стојат на исто растојание од нивната цел (70 м). Резултатот за секоја стрела се одредува според тоа колку е близу до центарот на целта што ја погодува, со резултат 10 за удар директно во центарот, до 0 поени ако целта е целосно промашена или стрелецот не успее да шутира во рамките на временското ограничување од 40 секунди. Медалите биле доделени во четири категории: Машка конкуренција - индивидуално, Женска конкуренција - индивидуално, Машка конкуренција - екипно и Женска конкуренција - екипно.

Индивидуално[уреди | уреди извор]

64 стрелци се натпреварувале во машка и во женска конкуренција. Прелиминарната рунда за рангирање се одржува на 70 м, каде што секој стрелец пука 72 стрели (на шест краја, или групи, од 12 стрели). Резултирачкиот резултат се користи за семенување на стрелците во една заграда за елиминација.

За разлика од Атина, стрелците кои ќе победат во првиот круг од индивидуалното натпреварување, веднаш ќе се натпреваруваат во следната рунда, без да чекаат генерален заклучок за елиминациите. Редоследот на стрелање ќе биде даден со сместување на стрелците по рундата за рангирање. Стрелците пукаат 12 стрели на краевите од 3 стрели.

Екипно[уреди | уреди извор]

Секоја земја што има три стрелци во индивидуална конкуренција може да се натпреварува и во екипна конкуренција. Резултатите од индивидуалната рунда за рангирање се сумираат за да се одреди резултатот на тимот што се користи за рангирање на тимовите во една елиминациска заграда. Натпреварите се состојат од тоа што секоја екипа стрела по 24 стрели (во Атина пукале по 27) во 4 краја од 6 стрели, при што секој стрелец од тимот стрела по 8 стрели.

Квалификација[уреди | уреди извор]

Парк Кјунг-Мо

Квотата на спортисти за стрелаштво е 128 спортисти, 64 мажи и 64 жени. Секој Национален олимписки комитет (НОК) може да има најмногу шест спортисти, тројца по пол. НОК со тројца спортисти од ист пол автоматски се квалификуваат во екипна конкуренција. Спортистите не се квалификуваат директно на Олимписките игри. Тие можат да заработат само квалификациски места преку нивните соодветни НОК. НОК, пак, одлучуваат кој од спортистите што постигнале MQS (Минимален резултат за квалификации) ќе изберат. MQS за рунди на FITA се 1200 (мажи) и 1180 (жени). За круговите од 70 метри се 600 (мажи) и 590 (жени). Спортистите кои сакаат да се квалификуваат на Олимписките игри треба да го постигнат MQS во периодот почнувајќи од 5 јули 2007 година до 16 јули 2008 година.

Нацијата домаќин Кина квалификувала 3 спортисти по пол автоматски кога учествувала со ист број спортисти на Светското првенство на отворено во Лајпциг. На овие првенства биле дадени уште 80 места на НОК. Најдобрите 8 нации по пол (освен Кина) во екипна конкуренција се квалификувале со 3 спортисти за ОИ. Шеснаесет места по пол добиле НОК со највисоко рангирани спортисти кои сè уште не се квалификувале преку тимска конкуренција, со максимум 2 спортисти по НОК.

Стрелците исто така можат да се квалификуваат преку континентални квалификациски турнири. Стрелците кои веќе имаат заработено квалификациски места за својот НОК, како и нации кои не припаѓаат на континенталната област, не можат да учествуваат на овие континентални првенства. Три места биле распределени на Азија, Европа и Пан Америка, додека Африка и Океанија добиле 2 места по пол. На овие турнири има најмногу 2 спортисти на НОК.

Исто така се одржал и Специјален турнир наречен Завршен светски турнир за квалификации помеѓу нации кои немаат освоено места. Тие можеле да квалификуваат најмногу еден спортист по пол. Овој турнир се одржал од 23 јуни 2008 година до 29 јуни 2008 година. Три преостанати места по пол биле распределени од страна на комисија од членовите на МОК и ФИТА на нации кои имале пријавено спортисти, но сè уште не се квалификувале.

Следува список на квалификациски настани:

31 декември 2006 година, ФИТА го објавува календарот и локациите на континенталните квалификациски турнири.
5 јули 2007 година, почеток на периодот за минимална оценка за квалификации.
5-15 јули 2007 година, Светско првенство на отворено, во Лајпциг, Германија.
14–19 септември 2007 година, Азиско првенство, Ксијан, Кина.
9–13 октомври 2007 година, Континентален квалификациски турнир Пан-Америка, Сан Салвадор, Салвадор.
5-11 јануари 2008 година, Новозеландски првенства и квалификации за Океанија Архивирано на 30 септември 2012 г., Велингтон, Нов Зеланд.
7-10 февруари 2008 година, Африканско првенство, Каиро, Египет.
12–19 мај 2008 година, Европско првенство, Вител, Франција.
23 јуни 2008 година - 29 јуни 2008 година, Завршен светски турнир за квалификации, Бое, Франција.
16 јули 2008 година, крај на периодот на минимална оценка за квалификации.
18 јули 2008 година, ФИТА ги распределла неискористените места.
ТБЦ, Комисијата ќе ги потврди местата за покани на НОЦ.

Учесници[уреди | уреди извор]

Учествувале 128 стрелци од 49 нации.

Медали[уреди | уреди извор]

Табела на медали[уреди | уреди извор]

Преземено од официјалната веб-страница на Олимписките игри во Пекинг 2008 година.[1]

МестоЗемјаЗлатоСреброБронзаВкупно
1 Јужна Кореја (KOR)2215
2 Кина (CHN)1113
3 Украина (UKR)1001
4 Италија (ITA)0101
5 Русија (RUS)0011
 Франција (FRA)0011
Вкупно44412

Мажи[уреди | уреди извор]

Поединечно Виктор Рубан
Украина
Парк Кјунг-Мо
Јужна Кореја
Баир Баденов
Русија
Екипно Им Донг-Хјун
Ли Чaнг-Хван
Парк Кјунг-Мо
Јужна Кореја
Мауро Несполи
Марко Галијацо
Иларио Ди Буо
Италија
Џанг Лин
Ли Венџуен
Сјуе Хајфенг
Кина

Жени[уреди | уреди извор]

Појединачно Џанг Џуенџуен
Кина
Парк Сунг-Хјун
Јужна Кореја
Јун Ок-Хи
Јужна Кореја
Екипно Парк Сунг-Хјун
Јун Ок-Хи
Џо Хјун-Јунг
Јужна Кореја
Џанг Џуенџуен
Чен Линг
Гуо Дан
Кина
Виржини Арнол
Софи Додемон
Беранжер Ши
Франција

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Archery Medal Standings“. Архивирано од изворникот на 16 August 2008. Посетено на 2008-08-17.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]