Пливање на Летните олимписки игри 2004

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пливање
на Летните олимписки игри 2004
Swimming, Athens 2004.png
ОдржувалиштеАтински олимписки воден центар
Денови14 – 21 август 2004
Натпреварувачи937 од 152 земји
«20002008»

Натпреварите во пливање на Летните олимписки игри 2004 во Атина се одржале од 14 до 21 август 2004 година во Атинскиот олимписки воден центар во Маруси. На него имало 32 настани (16 машки, 16 женски), вкупно 937 пливачи од 152 нации и промените на програмата воведени на претходните игри, вклучувајќи го и трифазниот формат (групи, полуфиналиња и финални) за сите кратки трки на далечина (до 200 метри)[1][2].

Пливачите од САД продолжиле да доминираат во освојувањето на медалите со вкупно 28, заработувајќи дванаесет злата, девет сребрени и седум бронзени[3]. Австралија го освоила второто место, исто како од Сиднеј во 2000 година, но имала 15 медали (седум златни, пет сребрени и три бронзени) во рамките на пливањето[4][5]. Во меѓувреме, Јапонија се го освоила третото место во табелата за медали со осум медали. За време на натпреварот биле поставени вкупно осум светски рекорди и дваесет и пет олимписки рекорди.

Распоред[уреди | уреди извор]

Мажи
Датум 14 август 15 август 16 август 17 август 18 август 19 август 20 август 21 август
Настан М. Е. М. Е. М. Е. М. Е. М. Е. М. Е. М. Е. М. Е.
50 м слободен стил Х. Ѕ Ф.
100 м слободен стил Х. Ѕ Ф.
200 м слободно Х. Ѕ Ф.
400 м слободно Х. Ф.
1500 м слободно Х. Ф.
100 м грбно Х. Ѕ Ф.
200 м грбно Х. Ѕ Ф.
100 м градно Х. Ѕ Ф.
200 м градно Х. Ѕ Ф.
100 м пеперутка Х. Ѕ Ф.
200 м пеперутка Х. Ѕ Ф.
200 м индивидуално мешано Х. Ѕ Ф.
400 м индивидуално мешано Х. Ф.
Штафета од 4 × 100 м слободен стил Х. Ф.
Штафета од 4 × 200 м слободен стил Х. Ф.
4 × 100 м мешано реле Х. Ф.
Жени [6]
Датум 14 август 15 август 16 август 17 август 18 август 19 август 20 август 21 август
Настан М. Е. М. Е. М. Е. М. Е. М. Е. М. Е. М. Е. М. Е.
50 м слободен стил Х. Ѕ Ф.
100 м слободен стил Х. Ѕ Ф.
200 м слободно Х. Ѕ Ф.
400 м слободно Х. Ф.
800 м слободен стил Х. Ф.
100 м грбно Х. Ѕ Ф.
200 м грбно Х. Ѕ Ф.
100 м градно Х. Ѕ Ф.
200 м градно Х. Ѕ Ф.
100 м пеперутка Х. Ѕ Ф.
200 м пеперутка Х. Ѕ Ф.
200 м индивидуално мешано Х. Ѕ Ф.
400 м индивидуално мешано Х. Ф.
Штафета од 4 × 100 м слободен стил Х. Ф.
Штафета од 4 × 200 м слободен стил Х. Ф.
4 × 100 м мешано реле Х. Ф.

Земји-учесници[уреди | уреди извор]

Вкупно 937 пливачи (544 мажи и 393 жени) од 152 нации се натпреварувале во пливачките настани на овие Олимписки игри. [7] Антигва и Барбуда, Бенин, Буркина Фасо, Бурунди, Камерун, Кајмански Острови, Гвајана и Туркменистан го направија своето официјално деби во пливање. Во меѓувреме, Албанија, либиската арапска Џамахирија и Норвешка се вратиле на овој спорт по долгогодишно отсуство. Нации со пливачи на Игрите се (големина на тим во загради):

Освоени медали[уреди | уреди извор]

МестоЗемјаЗлатоСреброБронзаВкупно
1 САД (USA)129728
2 Австралија (AUS)75315
3 Јапонија (JPN)3148
4 Холандија (NED)2327
5 Украина (UKR)2013
6 Франција (FRA)1236
7 Полска (POL)1203
8 ЈАР (RSA)1113
 Зимбабве (ZIM)1113
10 Кина (CHN)1102
11 Романија (ROM)1012
12 Австрија (AUT)0202
13 Германија (GER)0145
14 Италија (ITA)0112
 Унгарија (HUN)0112
16 Русија (RUS)0101
 Хрватска (CRO)0101
18 Велика Британија (GBR)0022
19 Аргентина (ARG)0011
Податотека:Тринидад и Тобаго Тринидад и Тобаго (TRI)0011
Вкупно32323397

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „USA Today 2004 Olympic Coverage: Swimming Format and Schedule“. USA Today. 20 May 2005. Посетено на 30 June 2013.
  2. „Athens 2004: Volume Two – Aquatics (Swimming)“ (PDF). Sydney 2000. LA84 Foundation. стр. 9–27. Посетено на 29 June 2013.
  3. „U.S. adds another relay gold“. ESPN. 22 August 2004. Посетено на 30 June 2013.
  4. Gordos, Phil (21 August 2004). „Phelps causes biggest splash“. BBC Sport. Посетено на 30 June 2013.
  5. „Australian team expects world swimming titles to close door on culture of drug abuse, bullying and bad behaviour“. The Australian. 29 June 2013. Посетено на 30 June 2013.
  6. „BBC 2004 Olympic Coverage: Swimming Schedule“. BBC Sport. Посетено на 30 June 2013."BBC 2004 Olympic Coverage: Swimming Schedule". BBC Sport. Retrieved 30 June 2013.
  7. „Athens 2004: Swimming – Entry List by NOC“ (PDF). Athens 2004. LA84 Foundation. стр. 2–23. Посетено на 30 June 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]