Свети Винсент и Гренадините на Олимписките игри

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Винсент и Гренадините на Олимписките игри

Знаме на Свети Винсент и Гренадини
МОК-код  VIN
НОК Олимписки комитет на Свети Винсент и Гренадини
SVGNOC-спољашња веза
Олимписка историја
Летни олимпијади
1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 •

Свети Винсент и Гренадините првпат настапил на Олимписките игри во 1988 година и оттогаш настапил на сите натпреварувања.

Свети Винсент и Гренадините на Зимските олимписките игри досега нема учествувано. Спортистите на земјата на Олимписките игри досега немаат освоено ниту еден медал.

Националниот олимписки комитет на Свети Винсент и Гренадините бил основан во 1982 година и бил признаен во 1987 година.

ЛОИ[уреди | уреди извор]

Освоени медали на ЛОИ
Место Злато Злато Сребро Сребро Бронза Бронза Вкупно
Сеул 0 0 0 0
Барселона 0 0 0 0
Атланта 0 0 0 0
Сиднеј 0 0 0 0
Атина 0 0 0 0
Пекинг 0 0 0 0
Лондон 0 0 0 0
Вкупно 0 0 0 0