Прејди на содржината

Софтбол на Летните олимписки игри 2008

Од Википедија — слободната енциклопедија
Софтбол
на Летните олимписки игри
Softball 2008.png
ОдржувалиштеСофтболски терен „Фенгтај“
Денови12–21 август
Екипи8
Медалисти
Gold medal 
Silver medal 
Bronze medal 
«20042020»
Натпреварувачки тимови

Софтбол на Летните олимписки игри 2008 во Пекинг се одржал во период од десет дена, почнувајќи од 12 август и кулминирало во финалето на медалите на 21 август. Сите натпревари се одиграле на теренот за софтбол Фенгтај . Олимпискиот софтбол е натпреварување само за жени, додека мажите се натпреваруваат во сличен спорт, бејзбол.

Софтболот бил воведен во 1996 година на Летните олимписки игри, и е еден од најновите ако се има предвид дека Меѓународниот олимписки комитет гласал за отстранување на бејзболот од програмата на Олимписките игри во 2012 година.[1] Заедно со бејзболот, софтболот бил одбиен за Летните олимписки игри 2016 на состанокот на МОК во октомври 2009 година.[2] Сепак, по гласањето на МОК во 2016 година, софтболот повторно бил вклучен за Летните олимписки игри во 2020 година.[3]

Медалисти

[уреди | уреди извор]
Злато Сребро Бронза
 Јапонија (JPN)

 САД (USA)

 Австралија (AUS)

Учесници

[уреди | уреди извор]

Формат на напреварување

[уреди | уреди извор]

Осум екипи се натпреваруваат на олимпискиот турнир во софтбол, а натпреварувањето се состои од две кола. Прелиминарната рунда следи кружен формат, каде што секоја од екипите игра еднаш со сите останати тимови. Следствено на ова, најдобрите четири екипи се пласираат во систем за плејоф-страници, кој се состои од две полуфинални игри, и конечно натпревари за бронза и златен медал.

Квалификација

[уреди | уреди извор]

Осумте екипи на олимпискиот турнир во софтбол се квалификуваат преку серија турнири. На Кина, како нација домаќин, и е загарантирано нејзиното учество. Четворицата најдобри финалисти на Светското првенство во Софтбол 2006 година се квалификуваат директно на Олимпискиот турнир. Преку континентални квалификациски турнири за Европа / Африка, Пан-Америка и Азија / Океанија, се квалификуваат останатите репрезентации.

Распоред на квалификации

[уреди | уреди извор]
Датум Настан Локација Квалификатор
Нација домаќин  Кина
20-29 август 2006 година Светско првенство ISF 2006 година Кина Пекинг  САД Јапонија
 Австралија
 Канада
9-16 јуни 2007 година Олимписки турнир за квалификации во Европа и Африка Италија Трст  Холандија
1-5 февруари 2007 година Олимписки турнир за квалификации во Азија и Океанија Градот Таинан
19-24 август 2007 година Пан-американски олимписки квалификациски турнир ВенецуелаВаленсија  Венецуела

^Note 1 : Кинески Тајпеј е официјална ознака на МОК за државата официјално наречена Република Кина, попозната како Тајван.

Групна фаза

[уреди | уреди извор]
=== Прелиминарен круг ===
Квалификувани за полуфинале
Елиминирани

Првите четири екипи ќе се пласираат во полуфиналната рунда.

Сите времиња се според кинеско стандардно време ( UTC + 8 )

Тим В. Л. РС РА ПОБЕДИ% МК Вратоврска
 САД 7 0 53 1 1.000 - -
 Јапонија 6 1 23 13 .857 година 1 -
 Австралија 5 2 30 11 .714 2 -
 Канада 3 4 17 23 .429 4 -
2 5 10 23 .286 5 2-0 наспроти CHN / VEN
 Кина 2 5 19 21 .286 5 1-1 наспроти TPE / VEN
 Венецуела 2 5 15 35 .286 5 0-2 наспроти CHN / TPE
 Холандија 1 6 8 48 .143 6 -

Постапките за врски со врски ја следат стандардната процедура на Меѓународната федерација за софтбол за решавање на врските.

12 август
12 август — 9:30
Место 1 2 3 4 5 6 7 Вкупно
0 0 0 0 0 0 1 1
 Канада 0 2 2 0 0 2 0 6
12 август — 17:00
Место 1 2 3 4 5 6 7 Вкупно
 Кина 0 0 0 0 5 1 4 10
 Холандија 0 0 0 0 2 0 0 2
12 август — 12:00
Место 1 2 3 4 5 6 7 Вкупно
 САД 0 4 2 5 0 Х Х 11
 Венецуела 0 0 0 0 0 Х Х 0
12 август — 19:30
Место 1 2 3 4 5 6 7 Вкупно
 Јапонија 3 1 0 0 0 0 Х 4
 Австралија 0 3 0 0 0 0 0 3

13 август — 9:30
Место 1 2 3 4 5 6 7 Вкупно
 Кина 1 0 1 0 3 1 1 7
 Венецуела 0 0 0 1 0 0 0 1
13 август — 17:00
Место 1 2 3 4 5 6 7 Вкупно
 Јапонија 0 0 0 1 1 0 0 2
0 0 0 0 0 0 1 1
13 август — 12:00
Место 1 2 3 4 5 6 7 Вкупно
 САД 0 0 0 0 1 2 Х 3
 Австралија 0 0 0 0 0 0 0 0
13 август — 19:30
Место 1 2 3 4 5 6 7 Вкупно
 Канада 0 0 3 4 1 1 Х 9
 Холандија 0 0 0 1 1 0 Х 2

14 август — 9:30
Место 1 2 3 4 5 6 7 Вкупно
 Кина 0 0 1 0 0 0 0 1
 Австралија 0 0 0 0 0 0 0 0
14 август — 17:00
Место 1 2 3 4 5 6 7 Вкупно
 Холандија 0 0 0 0 0 0 0 0
 Јапонија 2 0 0 0 1 0 X 3
14 август — 12:00
Место 1 2 3 4 5 6 7 Вкупно
 Канада 1 0 0 0 0 0 0 1
 САД 0 0 0 0 0 4 4 8
14 август — 19:30
Место 1 2 3 4 5 6 7 Вкупно
2 0 0 1 0 0 X 3
 Венецуела 0 0 0 0 0 0 0 0

15 август — 9:30
Место 1 2 3 4 5 6 7 Вкупно
 Кина 0 0 0 0 0 0 0 0
 Канада 0 0 0 0 0 1 0 1
15 август — 17:00
Место 1 2 3 4 5 6 7 Вкупно
 Австралија 0 0 0 0 2 1 0 3
1 0 0 0 0 0 0 1
15 август — 12:00
Место 1 2 3 4 5 6 7 Вкупно
 САД 4 0 0 3 0 X X 7
 Јапонија 0 0 0 0 0 X X 0
15 август — 19:30
Место 1 2 3 4 5 6 7 Вкупно
 Венецуела 3 3 0 2 X X X 8
 Холандија 0 0 0 0 0 X X 0

16 август — 9:30
Место 1 2 3 4 5 6 7 Вкупно
 Јапонија 0 0 3 0 0 0 0 3
 Кина 0 0 0 0 0 0 0 0
16 август — 17:00
Место 1 2 3 4 5 6 7 Вкупно
 Холандија 0 0 0 0 0 0 0 0
 Австралија 0 2 0 2 0 0 4 8
16 август — 12:00
Место 1 2 3 4 5 6 7 Вкупно
 САД 1 0 5 1 X X X 7
0 0 0 0 0 X X 0
16 август — 19:30
Место 1 2 3 4 5 6 7 Вкупно
 Венецуела 1 0 0 1 0 0 0 2
 Канада 0 0 0 0 0 0 0 0

17 август — 9:30
Место 1 2 3 4 5 6 7 Вкупно
1 0 0 1 0 0 0 2
 Кина 0 1 0 0 0 0 0 1
17 август — 17:00
Место 1 2 3 4 5 6 7 Вкупно
 Австралија 0 0 0 0 0 1 3 4
 Канада 0 0 0 0 0 0 0 0
17 август — 12:00
Место 1 2 3 4 5 6 7 Вкупно
 Венецуела 0 0 1 1 0 0 0 2
 Јапонија 0 0 0 1 4 0 X 5
17 август — 19:30
Место 1 2 3 4 5 6 7 Вкупно
 САД 1 2 3 2 X X X 8
 Холандија 0 0 0 0 0 X X 0

18 август — 9:30
Место 1 2 3 4 5 6 7 Вкупно
 Холандија 0 2 2 0 0 0 X 4
1 0 0 0 0 0 1 2
18 август — 17:00
Место 1 2 3 4 5 6 7 Вкупно
 Канада 0 0 0 0 0 0 0 0
 Јапонија 0 2 2 0 0 2 0 6
18 август — 12:00
Место 1 2 3 4 5 6 7 Вкупно
 Кина 0 0 0 0 0 X X 0
 САД 9 0 0 0 X X X 9
18 август — 19:30
Место 1 2 3 4 5 6 7 Вкупно
 Венецуела 0 0 0 0 2 X X 2
 Австралија 4 1 0 4 0 X X 9

Круг за медал

[уреди | уреди извор]

Поразениот од 1&2 ќе игра со победникот од 3 и 4 во мечот за бронзен медал. Поразениот од мечот за бронзен медал го освојува бронзениот медал, додека победникот продолжува да игра за 1 и 2 место, борејќи се за златен медал.Предлошка:PagePlayoffBracket

Полуфиналы

[уреди | уреди извор]
20 август — 9:30
Место 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Вкупно
 САД 0 0 0 0 0 0 0 0 4 4
 Јапонија 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1
20 август — 12:00
Место 1 2 3 4 5 6 7 Вкупно
 Австралија 0 1 1 1 0 2 0 5
 Канада 0 0 3 0 0 0 0 3
20 август — 17:00
Место 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Вкупно
 Австралија 1 0 0 0 0 0 1 0 0 0 1 0 3
 Јапонија 0 0 0 2 0 0 0 0 0 0 1 1 4
20 август — 17:00
Место 1 2 3 4 5 6 7 Вкупно
 Јапонија 0 0 1 1 0 0 1 3
 САД 0 0 0 1 0 0 0 1
  1. Michaelis, Vicki (2005-07-08). „Baseball, softball bumped from Olympics“. USA Today. Посетено на August 17, 2008.
  2. „Olympic Leaders Approve Golf and Rugby for 2016 Summer Games“. Fox News. Associated Press. August 13, 2009. Посетено на 2010-02-16.
  3. Victor Mather (August 3, 2016). „Baseball and Softball Returning to Olympics in 2020“.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]