Прејди на содржината

Борење на Летните олимписки игри - 2008

Од Википедија — слободната енциклопедија
Борење на
Летните олимписки игри - 2008
Слободен стил
Мажи Жени
  55kg     48kg  
  60kg     55kg  
  66kg     63kg  
  74kg     72kg  
  84kg      
  96kg      
120kg
Грчко-римски стил
  55kg     84kg  
  60kg     96kg  
  66kg     120kg  
  74kg      

Натпреварите во борење на Летните олимписки игри - 2008 одражни во Пекинг се одржаа во Кинескиот земјоделски универзитетски центар од 12 - 21 август 2008. Натпреварите беа поделени во 2 дисциплини слободен стил и Грчко-римски стил кои се поделени во различни категории по масата на натпреварувачите. Се одржаа натпревари во вкупно 18 дисциплини, а за вторпат на игрите насатпија и натпреварувачките. Ара Абрахамјан од Шведска го одби вронзениот медал, како протест против судиите за кои сметаше дека му ја одземале победата во мечот против италијанскиот борач Андреа Мингуци кој подоцна го освои златниот медал.[1].

Освоени медали[уреди | уреди извор]

Табела на медали[уреди | уреди извор]

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  Русија 6 3 2 11
2 Јапонија 2 2 2 6
3  Грузија 2 0 2 4
4 Народна Република Кина НР Кина 1 2 0 3
5  Узбекистан 1 1 0 2
6  САД 1 0 2 3
7  Канада 1 0 1 2
7  Франција 1 0 1 2
7  Турција 1 0 1 2
10 Куба Куба 1 0 0 1
10  Италија 1 0 0 1
12  Украина 0 2 3 5
13  Азербејџан 0 2 2 4
14  Казахстан 0 1 4 5
15  Бугарија 0 1 3 4
16 Киргистан Киргистан 0 1 1 2
17  Германија 0 1 0 1
17  Унгарија 0 1 0 1
17 Таџикистан Таџикистан 0 1 0 1
20  Ерменија 0 0 2 2
20  Белорусија 0 0 2 2
22  Колумбија 0 0 1 1
22 Јужна Кореја Република Кореја 0 0 1 1
22  Литванија 0 0 1 1
22  Полска 0 0 1 1
22 Иран Иран 0 0 1 1
22 Индија Индија 0 0 1 1
22  Словачка 0 0 1 1
Вкупно 18 18 35 71

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Даглас Хамилтон (14 август 2008), Лутиот Швеѓанец го одби медалот, Томсон Ројтерс

Надворешни врски[уреди | уреди извор]