Светско првенство во ракомет за жени 1973

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство во ракомет за жени 1973
Податоци за турнирот
Домаќини СФРЈ
Конечен исход
Првак Југославија (1 титула)
Второпласиран Романија
Третопласиран СССР
Статистикa за турнирот
Натпревари34
Дадени голови748 (22 по натпр.)

Светско првенство во ракомет за жени 1973 — 5-то Светско првенство во ракомет за жени кое се одржало во Југославија[1][2]. На турнирот вкупно учествувале 12 репрезентации.

Златниот медал го освоила репрезентацијата на Југославија, победувајќи ја Романија во финалето, додека бронзениот медал го освоила СССР.

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Унгарија 2 2 0 0 30 14 +16 4
0  Чехословачка 2 1 0 1 23 21 +2 2
0  Западна Германија 2 0 0 2 16 34 −18 0
8 декември 1973 Унгарија  12–7  Чехословачка Сараево

9 декември 1973 Чехословачка  16–9  Западна Германија Сараево

10 декември 1973 Унгарија  17–7  Западна Германија Сараево

Група B[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Романија 2 2 0 0 37 17 +20 4
0  Норвешка 2 1 0 1 21 19 +2 2
0  Јапонија 2 0 0 2 21 40 −19 0
8 декември 1973 Романија  24–12  Јапонија Завидовиќи

9 декември 1973 Норвешка  16–9  Јапонија Завидовиќи

10 декември 1973 Романија  10–5  Норвешка Завидовиќи

Група C[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  СССР 2 2 0 0 15 10 +5 4
0  Полска 2 0 1 1 17 19 −2 1
0  Источна Германија 2 0 1 1 15 18 −3 1
8 декември 1973 СССР  7–4  Источна Германија Шибеник

9 декември 1973 Полска  11–11  Источна Германија Шибеник

10 декември 1973 СССР  8–6  Полска Шибеник

Група D[уреди | уреди извор]

Мес Екипа Нат Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бод Пласман
0  Југославија 2 2 0 0 31 14 +17 4
0  Данска 2 1 0 1 23 15 +8 2
0  Холандија 2 0 0 2 8 33 −25 0
8 декември 1973 Југославија  20–4  Холандија Вараждин

9 декември 1973 Данска  13–4  Холандија Вараждин

10 декември 1973 Југославија  11–10  Данска Вараждин

Главна фаза[уреди | уреди извор]

     Екипата ќе се натпреварува за 1–2 место
     Екипата ќе се натпреварува за 3–4 место

Група E[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Романија 3 3 0 0 32 24 +8 6
 Унгарија 3 2 0 1 37 22 +15 4
 Чехословачка 3 1 0 2 27 30 -3 2
 Норвешка 3 0 0 3 16 36 -20 0
1973 Романија  10–8  Чехословачка Југославија

1973 Унгарија  14–3  Норвешка Југославија

1973 Романија  12–11  Унгарија Југославија

1973 Чехословачка  12–8  Норвешка Југославија

Група F[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Југославија 3 2 0 1 26 24 +2 4
 СССР 3 1 1 1 23 23 0 3
 Полска 3 1 1 1 27 28 -1 3
 Данска 3 0 2 1 32 33 -1 2
1973 Југославија  8–9  Полска Југославија

1973 СССР  10–10  Данска Југославија

1973 Југославија  7–5  СССР Југославија

1973 Данска  12–12  Полска Југославија

Група G[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Источна Германија 3 3 0 0 46 26 +20 6
 Јапонија 3 2 0 1 40 38 +2 4
 Западна Германија 3 1 0 2 33 32 +1 2
 Холандија 3 0 0 3 25 48 -23 0
1973 Источна Германија  14–5  Западна Германија Југославија

1973 Јапонија  15–11  Холандија Југославија

1973 Источна Германија  17–12  Јапонија Југославија

1973 Западна Германија  18–5  Холандија Југославија

1973 Источна Германија  15–9  Холандија Југославија

1973 Западна Германија  10–13  Јапонија Југославија

Последна фаза[уреди | уреди извор]

Натпревар за 7 место[уреди | уреди извор]

1973 Данска  12–10  Норвешка Југославија

Натпревар за 5 место[уреди | уреди извор]

1973 Полска  15–13 Предлошка:Country data CZS Југославија

Натпревар за 3 место[уреди | уреди извор]

1973 СССР  20–12  Норвешка Југославија

Финале[уреди | уреди извор]

1973 Југославија  16–11  Романија Југославија

Табела[уреди | уреди извор]

# Екипа
 Југославија
 Романија
 СССР
4  Унгарија
5  Полска
6  Чехословачка
7  Данска
8  Норвешка
9  Источна Германија
10  Јапонија
11  Западна Германија
12  Холандија

Светски шампион 1973

Yugoslavia
Југославија
1-ва титула

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Matthews/Morrison, Peter/Ian (1987). The Guinness Encyclopaedia of Sports Records and Results. Guinness Superlatives. ISBN 0-85112-492-5.
  2. „Women Handball World Championship 1973“. Todor 66.