Светско првенство во ракомет за жени 1957

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство во ракомет за жени 1957
Податоци за турнирот
Домаќини СФРЈ
Датуми13 јули – 20 јули
Екипи9
Конечен исход
Првак Чехословачка (1 титула)
Второпласиран Унгарија
Третопласиран Југославија
Статистикa за турнирот
Натпревари21
Дадени голови232 (11.05 по натпр.)

Светско првенство во ракомет за жени 1957 — 1-то Светско првенство во ракомет за жени кое се одржало во Југославија. На турнирот вкупно учествувале 9 репрезентации.

Златниот медал го освоила репрезентацијата на Чехословачка, победувајќи ја Унгарија во финалето, додека бронзениот медал го освоила Југославија.

Прва фаза[уреди | уреди извор]

Група A[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Данска 2 2 0 0 15 5 +10 4
 Австрија 2 1 0 1 7 10 –3 2
 Романија 2 0 0 2 2 9 –7 0
Австрија  3–1  Романија
Данска  6–1  Романија
Данска  9–4  Австрија

Група B[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Чехословачка 2 2 0 0 13 8 +5 4
 Унгарија 2 1 0 1 13 10 +3 2
 Шведска 2 0 0 2 6 14 –8 0
Унгарија  9–2  Шведска
Чехословачка  8–4  Унгарија
Чехословачка  5–4  Шведска

Група C[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Југославија 2 2 0 0 18 9 +9 4
 Западна Германија 2 1 0 1 13 11 +2 2
 Полска 2 0 0 2 7 18 –11 0
Југославија  11–3  Полска
Западна Германија  7–4  Полска
Југославија  7–6  Западна Германија

Главна фаза[уреди | уреди извор]

     Екипата ќе се натпреварува за 1–2 место
     Екипата ќе се натпреварува за 3–4 место

Група I[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Унгарија 2 1 1 0 15 9 +6 3
 Југославија 2 1 0 1 14 17 –3 2
 Данска 2 0 1 1 12 15 –3 1
Унгарија  10–4  Југославија
Унгарија  5–5  Данска
Југославија  10–7  Данска

Група II[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Чехословачка 2 2 0 0 22 7 +15 4
 Западна Германија 2 1 0 1 14 18 –4 2
 Австрија 2 0 0 2 11 22 –11 0
Западна Германија  10–8  Австрија
Чехословачка  12–3  Австрија
Чехословачка  10–4  Западна Германија

Последна фаза[уреди | уреди извор]

Екипа Натпревари Победи Нерешени Порази Дадени голови Примено голови Головна разлика Бодови
 Полска 2 2 0 0 7 1 +6 4
 Шведска 2 1 0 1 3 5 –2 2
 Романија 2 0 0 2 1 5 –4 0
Полска  4–1  Шведска
Шведска  2–1  Романија
Полска  3–0  Романија

Финале[уреди | уреди извор]

5/6 Данска  10–6  Австрија
3/4 Југославија  9–6  Западна Германија
1/2 Чехословачка  7–1  Унгарија

Табела[уреди | уреди извор]

Место Екипа
 Чехословачка
 Унгарија
 Југославија
4  Западна Германија
5  Данска
6  Австрија
7  Полска
8  Шведска
9  Романија

Светски шампион 1957

Czechoslovakia
Чехословачка
1-ва титула

Надворешни врски[уреди | уреди извор]