Светско првенство во ракомет за мажи 2025

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство во ракомет за мажи 2023
Податоци за турнирот
Домаќин Хрватска
 Данска
 Норвешка
Датуми14 јануари – 2 февруари
Екипи32 (од 5 конфедерации)
Одржувалишта(во 9 градови-домаќини)

Светското првенство во ракомет за мажи 2025 ќе биде 29. по ред светско првенство организирано од Меѓународната ракометна федерација. Ќе се одржи во Хрватска, Данска и Норвешка од 14 јануари од 2 февруари 2025.

Кандидатури[уреди | уреди извор]

Пет држави искажале желба за организирање на првенството.[1][2] Одлуката е донесена на седница на управниот одбор на ИХФ одржана во Каиро, Египет на 28 февруари 2020.[3] Хрватска, Данска и Норвешка биле одбрани за домаќини. Ова ќе биде второ светско првенство кое ќе се оддржи во Хрватска, трето во Данска и прво во Норвешка.

Сали[уреди | уреди извор]

Првенството се очекува да се одржи во 11 градови: Загреб, Сплит, Вараждин, Пореч и Дубровник во Хрватска, Копенхаген и Хернинг во Данска и Трондхејм, Ставангер, Драмен и Осло во Данска. Првиот натпревар и финалето ќе се одиграат во Осло.[4]

Норвешка Осло, Норвешка Норвешка Драмен, Норвешка Норвешка Трондхејм, Норвешка Норвешка Ставангер, Норвешка Данска Хернинг, Данска Данска Копенхаген, Данска
Теленор Арена
Капацитет: 15,000
Нова Драменска арена
Капацитет: 12,000
Трондхејм Спектрум
Капацитет: 8,960
Ставангер Идретшал
Капацитет: 8,000
Јуксе Банк Боксен
Капацитет: 15,000
Ројал арена
Капацитет: 12,500
Хрватска Загреб, Хрватска Хрватска Сплит, Хрватска Хрватска Вараждин, Хрватска Хрватска Дубровник, Хрватска Хрватска Пореч, Хрватска
Арена Загреб
Капацитет: 15,200
Спаладиум арена
Капацитет: 11,000
Вараждин арена
Капацитет: 5,200
Нова Дубровничка арена
Капацитет: 5,000-5,200
Спортски центар Жатика
Капацитет: 3,700

Квалификации[уреди | уреди извор]

Натпревар Датуми Домаќин Места Пласирани
Домаќини 28 февруари 2020 Египет Каиро 3  Хрватска
 Данска
 Норвешка
Светско првенство 2023 29 јануари 2023  Полска
 Шведска
1
Европско првенство 2024 28 јануари 2024  Германија 3  Франција
 Германија
 Шведска
Африканско првенство 2024 27 јануари 2024 Египет Египет 5  Алжир
 Зелен ’Рт
 Египет
 Гвинеја
 Тунис
Азиско првенство 2024 25 јануари 2024 Бахреин Бахреин 4  Бахреин
 Јапонија
 Кувајт
 Катар
Ракометно првенство за мажи на Јужна и Средна Америка 2024 20 јануари 2024  Аргентина 3  Бразил
 Аргентина
 Чиле
Ракометно првенство за мажи на Северна Америка и Карибите 2024 ДБО ДБО 1
Европски квалификации 1 ноември 2023 – 12 мај 2024 Различни 11
Вајлд карта 18 октомври 2018 Катар Доха 1+2[1]  САД[5][6]

^ 1. Ако државите од Океанија (Австралија или Нов Зеланд) на азиското првенство завршат на 5. место или повисоко добиваат место, во спротивно местото се доделува како вајл карта.

Пласирани репрезентации[уреди | уреди извор]

Држава Пласирана како Пласирана на Претходни учества1, 2
 Хрватска Домаќин 28 февруари 2020 15 (1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019, 2021, 2023)
 Данска Домаќин 28 февруари 2020 25 (1938, 1954, 1958, 1961, 1964, 1967, 1970, 1974, 1978, 1982, 1986, 1993, 1995, 1999, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019, 2021, 2023)
 Норвешка Домаќин 28 февруари 2020 17 (1958, 1961, 1964, 1967, 1970, 1993, 1997, 1999, 2001, 2005, 2007, 2009, 2011, 2017, 2019, 2021, 2023)
 Франција Полуфиналист во Европско првенство 2024 27 јануари 2023 24 (1954, 1958, 1961, 1964, 1967, 1970, 1978, 1990, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019, 2021, 2023)
 Германија Полуфиналист во Европско првенство 2024 21 јануари 2024 27 (1938, 1954, 1958, 1961, 1964, 1967, 1970, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990, 1993, 1995, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019, 2021, 2023)
 Шведска Полуфиналист во Европско првенство 2024 24 јануари 2024 26 (1938, 1954, 1958, 1961, 1964, 1967, 1970, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2009, 2011, 2015, 2017, 2019, 2021, 2023)
 Бразил Топ три на првенството на Јужна и Централна Америка 2022 17 јануари 2024 16 (1958, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019, 2021, 2023)
 Аргентина Топ три на првенството на Јужна и Централна Америка 2022 18 јануари 2024 14 (1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019, 2021, 2023)
 Чиле Топ три на првенството на Јужна и Централна Америка 2022 18 јануари 2024 7 (2011, 2013, 2015, 2017, 2019, 2021, 2023)
 Алжир Топ пет во Африканско првенство 2024 23 јануари 2024 16 (1974, 1982, 1986, 1990, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2009, 2011, 2013, 2015, 2021, 2023)
 Зелен ’Рт Топ пет во Африканско првенство 2024 23 јануари 2024 16 (2021, 2023)
 Египет Топ пет во Африканско првенство 2024 23 јануари 2024 17 (1964, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019, 2021, 2023)
 Гвинеја Топ пет во Африканско првенство 2024 26 јануари 2024 0 (дебитант)
 Тунис Топ пет во Африканско првенство 2024 23 јануари 2024 16 (1967, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019, 2021, 2023)
 Катар Полуфиналист во Азиско првенство 2024 19 јануари 2024 9 (2003, 2005, 2007, 2013, 2015, 2017, 2019, 2021, 2023)
 Јапонија Полуфиналист во Азиско првенство 2024 19 јануари 2024 15 (1961, 1964, 1967, 1970, 1970, 1974, 1982, 1990, 1995, 1997, 2005, 2011, 2017, 2019, 2021)
 Кувајт Полуфиналист во Азиско првенство 2024 21 јануари 2024 8 (1982, 1995, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009)
 Бахреин Полуфиналист во Азиско првенство 2024 21 јануари 2024 5 (2011, 2017, 2019, 2021, 2023)
 САД Вајлд карта 18 октомври 2018 7 (1964, 1970, 1974, 1993, 1995, 2001, 2023)
1 Болдирано укажуваа на победникот таа година
2 Закосено укажуваа на домаќинот таа година

Жрепка[уреди | уреди извор]

Извлекувањето ќе се одржи на 1 јули 2024 во Хрватска

Шешири[уреди | уреди извор]

Шешир 1 Шешир 2 Шешир 3 Шешир 4
 Данска
 Франција
 Шведска
 Германија
 Египет
 Норвешка
 Хрватска
 Катар
 Бразил
 Аргентина
 Јапонија
 Алжир
 Бахреин
 Тунис
 Чиле
 Кувајт
 Зелен ’Рт
 Гвинеја
 САД

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „World Championships 2025 and 2027“. ihf.info (англиски). 25 септември 2019. Посетено на 25 јануари 2021.
  2. „Norway, Croatia and Denmark chase the handball World Cup in 2025“. time24.news (англиски). 5 ноември 2019. Архивирано од изворникот на 2020-02-02. Посетено на 25 јануари 2021.
  3. „IHF Council awards events up to 2027“. ihf.info (англиски). 28 февруари 2019. Посетено на 25 јануари 2021.
  4. „Svjetsko prvenstvo u rukometu 2025. igrat će se u Hrvatskoj!“. 24sata.hr (хрватски). 28 февруари 2020.
  5. „Strategic plan | САД“ (PDF). Меѓународна ракометна федерација.
  6. „Council Meeting No. 3“ (PDF). Доха, Катар: Меѓународна ракометна федерација. 18 октомври 2018. стр. 8–9.