Спаладиум арена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Спаладиум арена
Spaladium Arena 1.JPG
Место Сплит, Хрватска
Отворен декември 27 2008 (2008-12-27)
Сопственик Sportski Grad TPN d.o.o.
Оператор Global Spectrum Europe
Цена на изградбата 70 million[1]
Архитект 3LHD[2]
Игра КК Сплит (2008–денес)
Гледачи 12,339 (бокс)
12,000 (кошарка, ракомет, футсал, тенис)

Спаладиум арена — повеќенаменска спортска и забавна арена која се наоѓа во Сплит, Хрватска. Објектот бил отворен во декември 2008 година и бил домаќин на Светското првенство во ракомет следниот месец.[3]. На Спаладиум арена своите домашни натпревари ги игра КК Сплит.[3]

Од август 2013 година, арената била затворена повеќе од една година поради неспособноста на операторите да ги покријат трошоците за одржување[4] . Таа била повторно отворена за концертот на Северина во декември 2013 година[5][6]

Во 2018 година во арената се одржиле неколку натпревари од Европското првенство во ракомет.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]