Ставангер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поглед кон катедралата во Ставангер, најстарата во Норвешка

Ставангер (дански: Stavanger) — град и општина во Норвешка. Иако е четврт град по големина во државата, тој е трета урбано подрачје. Зафаќа површина од 71 км2 и има 126.469 жители.