15 март

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< март >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

15 март е 74-иот ден во годината според григоријанскиот календар (75-и во престапна година). Остануваат 291 денови до крајот на годината.

Настани:

1776  Американскиот конгрес донесе одлука за укинување на зависноста од англиската круна. Независноста на САД е прогласена на 4 јули 1776 година.
1993  ПТТ „Македонија“, вклучувајќи се во активноста за меѓународно признавање на Република Македонија, ја промовира редовната поштенска марка со мотив на знамето на Република Македонија.
1997  Во Заир бунтовниците го зазедоа Кисангани, трет по големина град во земјата и последно упориште на владините сили во источниот дел на државата.
2004  Формирана е Лугола, група на корисници на GNU/Линукс од Битола.
2013  Ли Кеќанг стапува на функцијата Премиер на НР Кина.

Родени:

1767  Ендру Џексонпретседател на САД.
1915  Венко Марковски — македонски и бугарски поет.
1943  Слај Стоун — американски музичар.
1935  Ташко Георгиевски — македонски писател.
1968  Милорад Улемек Легија — српски командант и атентатор на премиерот на Србија.
1975  Веселин Топалов — бугарски шаховски велемајстор.
1975  Ева Лонгорија — американска филмска и телевизиска актерка.
1981  Брис Гијар — француски мечувалец.
1993  Пол Погба — француски фудбалер.

Починале:

44 п.н.е.  Гај Јулиј Цезарримски војсководец, политичар и писател, една од најпознатите личности во класичната историја, а во последните години од животот диктатор во моќната Римска империја
220  Цао Цао — прочуен кинески војсководец и државник.
493  Одоакар — италијански крал.
1903  Тома Давидов — бугарски офицер.
1937  Хауард Филипс Лавкрафт — американски писател.
1974  Глигор Смокварски — македонски композитор, кларинетист и музиколог.
1997  Виктор Вазарели — унгарско-француски сликар.
2006  Јоргос Ралис — грчки политичар.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември