Глигор Смокварски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Глигор Смокварски
Глигор Смокварски.jpg
Роден 8 мај 1914
Будинарци, Македонија
Починал 15 март 1974
Скопје, Македонија

Глигор Смокварски (Будинарци, Беровско, 8 мај 1914 - 15 март 1974 Скопје) — македонски композитор, кларинетист и музиколог. Тој е првиот кларинетист на Македонската филхармонија. Автор е на првиот национален балет „Македонска повест“.