Брис Гијар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Олимписки медали
Мечување во машка конкуренција
Златен медал - прво место Сиднеј 2000 Флорет (екипно)
Златен медал - прво место Атина 2004 Флорет (поединечно)
Брис Гијар

Брис Гијар (фр. Brice Guyart) (р. 15 март 1981 во Сирен) — француски мечувалец во дисциплината флорет. Гијар е моментален олимписки шампион во категорија поединечен флорет.

Постигнувања[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Evans, Hilary; Gjerde, Arild; Heijmans, Jeroen; Mallon, Bill; и др. „Брис Гијар“. Olympics at Sports-Reference.com. Sports Reference LLC. Архивирано од изворникот на 2020-04-17.
  2. „Olympics Statistics: Brice Guyart“. databaseolympics.com. Архивирано од изворникот на 2 November 2012. Посетено на 2012-03-03.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]