Миодраг Булатовиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Миодраг Булатовиќ
Miodrag Bulatović
Miodrag Bulatović 1969.jpg
Булатовиќ во 1969 година
Роден/а20 февруари 1930
Оклади, Зетска Бановина, Кралство Југославија[a]
Починат/а15 март 1991(1991-03-15) (возр. 61)
Игало, СР Црна Гора, СФР Југославија
ПочивалиштеБелградски нови гробишта
Занимањероманописец
Апсолвент наБелградски универзитет Филозофски факултет - Белград

Миодраг Булатовиќ (српски: Миодраг Булатовић ), (Оклади, Бијело Поље, 20 февруари 1930Игало, 15 март 1991) – еден од најпознатите писатели на модерната српска книжевност. Нередовно се школувал. Гимназија завршил во Крушевац во 1950 година, а на Белградскиот универзитет студирал психологија и книжевност. Некое време работел како новинар. Во текот на деведесеттите години бил ангажиран во Социјалистичката партија на Србија, каде ја бранел идеологијата на Слободан Милошевиќ во моментите на распад на Југославија.

Неговото име го носи библиотеката во Раковица.

Библиографија[уреди | уреди извор]

Миодраг Булатовиќ бил романописец и драматург. Неговата слика на светот е морбидна, а ликовите се карневалски, истовремено гротескни и трагични. Делата на овој писател светските критичари ги ставале на рамниште со делата на Џовани Бокачо, Франсоа Рабле и Мигел де Сервантес.

Негови најпознати дела се:

  • Ѓаволите доаѓаат (Ђаволи долазе) (1955)
  • Волкот и ѕвоното (Вук и звоно) (1958)
  • Црвениот петел лета кон небото (Црвени петао лети према небу) (1959)
  • Херој на магаре (Херој на магарцу) (1967)
  • Војната беше подобра (Рат је био бољи) (1969)
  • Луѓе со четири прста (Људи са четири прста) (1975)
  • Петтиот прст (Пети прст) (1977)
  • Гуло Гуло Gullo Gullo (1983)
  • Тетовирање на срцето (Тетовирање срца) – роман во подготовка

Награди[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]