Слободан Милошевиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Слободан Милошевиќ
Слободан Милошевиќ

Портрет на Слободан Милошевиќ.


Мандат
1989 година – 1997 година
Претходник Петар Грачанин
Следбеник Милан Милутиновиќ
Претходник Зоран Лилиќ
Следбеник Војислав Коштуница

Роден 20 август 1941 година
Пожаревац
Починал 11 март 2006 година
Хаг
Партија Савез комуниста Србије, Социјалистичка партија Србије
Сопружник Мирјана Марковиќ (* 1942)
Професија Правник
Религија Православен христијанин

Слободан Милошевиќ (српскохрватски: Слободан Милошевић; роден на 20 август 1941 во Пожаревац - 11 март 2006 во Хаг) бил југословенски и српски политичар и правник, Претседател на Србија, која функцијата ја извршувал од 1989 до 1997 година и подоцна Претседател на Југославија од 1997 до 2000.

На 1 април 2001 бил уапсен, а на 28 јуни истата година предаден на Хашкиот трибунал, каде починал.

Со Мирјана Марковиќ имаше две деца: Марија и Марко.

Милошевиќ како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

  • „дриблинг ала милошевиќ“ - кус расказ на македонскиот писател Хигсов Бозон од 2011 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Хигсов Бозон, Педерски Катахрезис, Темплум, Скопје, 2011.