Бијело Поље

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Местоположба во Црна Гора

Биело Поле е град во североисточниот дел на Црна Гора на бреговите на реката Лим. Урбаното население изнесува 15.400 (попис 2011). Тој е административен, економски, културен и образовен центар во северниот дел на Црна Гора.

Биело Поле е центар на Општина Биело Поле (население од 46.051). Тоа е неофицијален центар на североисточниот регион на Црна Гора. Бијело Поље значи "бело поле" на српски, црногорски и сите останати јужнословенски јазици.

Историја[уреди | уреди извор]

Биело Поле беше под Отоманска империја до неговото ослободување со помош на мулти-националната војска во текот на Балканските војни во 1912 година. Додека градот беше под турска окупација, беше познат под името Акова.

Црквата Св. Петар и Павле во Биело Поле e местото каде што беше напишано Евангелието на Мирослав, брат на српскиот владател Стефан Немања.

Население[уреди | уреди извор]

Биело Поле е административен центар на Општина Биело Поле, која во 2003 имаше население од 50.284. Градот, пак, имаше 15.883 жители. Во 2010 година, општината има население од 46.676 жители.

Населени во градот:

 • 1981 - 11,927
 • 1991 - 16,464
 • 2003 - 15,883
 • 2010 - 15,400

Население во општината:

 • 1948 - 36,795
 • 1953 - 41,432
 • 1961 - 46,651
 • 1971 - 52,598
 • 1981 - 55,634
 • 1991 - 55,268
 • 2003 - 50,284
 • 2011 - 46,051

Религија (попис 2011):

Eтнички состав во 2003

Националност Број Процент
Срби 20,743 36.31%
Бошњаци 12,409 20.22%
Муслимани 9,896 17.18%
Црногорци 10,214 18.13%
Роми 146 0.26%
Хрвати 49 0.09%
Албанци 35 0.06%
останати 165 0.29%
Вкупно 57,124 100%

Надворешни врски[уреди | уреди извор]