Лим (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Устието на Лим во Дрина

Лим е река која минува низ Црна Гора, Србија и Босна и Херcеговина.

Реката Лим е планинска река кој извира од Плавското езеро. Минува низ Плав, Беране и Бело Поле во Црна Гора, Приеполе и Прибој во Србија. Во Дрина се влева во близина на месноста Меџеџа во општина Вишеград.

Видете уште[уреди | уреди извор]

Icon river tributary L.svg Оваа статија за река е никулец. Може да помогнете со нејзиното уредување!