26 мај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  

26 мај — 146-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (147-и во престапна година). Остануваат 219 денови до крајот на годината.

Настани:

1882  Германскиот бактериолог Роберт Кох (1843-1910) на собирот на берлинските лекари соопшти дека го открил бацилот што ја предизвикува туберкулозата и оти пронашол лек за оваа болест — тубекулинот. Кох го откри и причинителот на колерата од која во минатите столетија умираа десетици илјади луѓе во светот. За овој труд во 1905 година ја доби Нобеловата награда за медицина.
1972  Во Москва е потпишан договор меѓу САД и Советскиот Сојуз за ограничување на стратегиското нуклеарно вооружување.
1994  Весникот на албански јазикФлака е влазеримит“ почна да излегува како дневен весник.

Родени:

1478  Папа Климент VIIримски папа.
1566  Мехмед III — отомански султан.
1799  Александар Пушкин — руски поет и писател († 1837.).
1904  Владо Перлемутер — литванско-француски пијанист († 2002.).
1907  Џон Вејн — американски глумец.
1923  Хари Џонсон — канадски економист.
1926  Мајлс Дејвис — американски џез-музичар.
1926  Рафаел Ескалона — колумбиски композитор.
1938  Јаки Либецајт — германски рок-тапанар, член на групата „Кен“ (Can).
1939  Витали Галков — руски кану-спринтер.
1946  Мик Ронсон — англиски рок-гитарист.
1948  Стиви Никс — американска пејачка, членка на групата „Флитвуд мек“.
1962  Лени Кравиц — американски рок-музичар.
1967  Кевин Мур — клавијатурист на групата „Dream Theater“.
1971  Мет Стоун — американски продуцент.
1977  Лука Тони — италијански фудбалер.
1984  Микел Ниеве — шпански велосипедист.
1988  Хуан Квадрадо — колумбиски фудбалер.

Починале:

735  Беда Многупочитуван — англиски светец и историчар, наречен „Татко на англиската историја“.
1421  Мехмед I — отомански султан.
1512  Бајазит II — отомански султан (р. 1447.).
1917  Борис Дрангов — бугарски офицер.