Прејди на содржината

Немања Илиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Немања Илиќ
Илиќ во 2017
Лични информации
Целосно име

Немања Илиќ

Роден

(1990-05-11) 11 мај 1990 (години 31)

Белград, СФР Југославија

Државјанство

Српско

Висина

1.78м

Позиција

Лево крило

Информации за клубот
Тековен клуб

Феникс Тулуз

Број

19

Младинска кариера

Тим

РК Партизан

Сениорски клубови
Година

Тим

2008–2013

РК Партизан

2008–2010

РК Раднички Крагујевац (позајмица)

2013–

Феникс Тулуз

2019

РК Барселона Ласа (позајмица)

Репрезентација
Година

Тим

Натпревари

(Голови)

2012–

Србија

88

(243)

Немања Илиќ (11 мај 1990) е српски ракометар на Феникс Тулуз и репрезентацијата на Србија.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Откако поминал низ младинските категории на Партизан, Илиќ поминал две сезони на позајмица во Раднички Крагуевац. Тој се вратил во својот матичен клуб во 2010 година[1] [2] и му помогнал на тимот да освои две последователни национални првенства (2011 и 2012 година). Во 2013 година, Илиќ се преселил во странство и потпишал со францускиот тим Феникс Тулуз. Бил позајмен во Барселона на почетокот на 2019 година, на местото на повредениот Каспер Улрих Мортенсен до крајот на сезоната.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Српски интернационалец од 2012 година.[3] Илиќ учествувал на две Светски првенства (2013 и 2019 година) и на три Европски првенства (2014, 2018 и 2020 годин).

Приватен живот[уреди | уреди извор]

Илиќ е постар брат на неговиот соиграч од репрезентацијата Вања Илиќ.[4]

Трофеи[уреди | уреди извор]

Партизан
Барселона
  • Лига АСОБАЛ : 2018–19

 

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Predstavljena nova lica crno-belih“ (Serbian). rkpartizan.rs. 10 August 2010. Посетено на 19 October 2020.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. „RK Partizan predstavio pojačanja“ (Serbian). b92.net. 11 August 2010. Посетено на 19 October 2020.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  3. „Vuković objavio spisak rukometaša za kvalifikacije za Evropsko prvenstvo“ (Serbian). blic.rs. 19 October 2012. Посетено на 26 June 2020.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  4. „Partizanova braća sanjaju Rio“ (Serbian). novosti.rs. 29 April 2013. Посетено на 26 June 2020.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)