Прејди на содржината

Малин Ауне

Од Википедија — слободната енциклопедија
Малин Ауне
Лични податоци
Име и презиме Малин Ауне
Роден(а) 4 март 1995(1995-03-04)(29 г.)
Селбу, Норвешка
Националност Норвешка Норвешка
Спорт Ракомет
Висина &100000000000001650000001,65 м
Позиција десно крило
Клупски податоци
Тековен клуб Вајперс Кристиансанд Вајперс Кристиансанд
Број 6
Младински клубови
Ранхајм
Сениорски клубови
2011-2014
2014-2017
2017-
Селбу Селбу
Опсал Опсал
Вајперс Кристиансанд Вајперс Кристиансанд
Репрезентација
2015– Норвешка Норвешка 46 (75)

Малин Ауне (родена на 4 март 1995 г., во Селбу) е норвешка ракометарка која игра на позицијата десно крило за Вајперс Кристиансанд и за норвешката репрезентација.[1]

Титули[уреди | уреди извор]

Норвешка Вајперс Кристиансанд[уреди | уреди извор]

2017-2018, 2018-2019
2017, 2018

Репрезентативни[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Nye kamper på gang“ (норвешки). Handball.no. Посетено на 3 March 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]