Вилде Ингстад

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вилде Ингстад
Vilde Ingstad 4 20150319.jpg
Лични податоци
Роден(а) 18 декември 1994 (1994-12-18) (28 г.)
Осло, Норвешка
Националност Норвешка Норвешка
Спорт Handball pictogram.svg Ракомет
Висина &100000000000001780000001,78 м
Позиција Пивот
Клупски податоци
Тековен клуб Тим Есбјерг Тим Есбјерг
Број 51
Сениорски клубови
2010–2014
2014–2016
2016-
Нордстранд Нордстранд
Опсал Опсал
Тим Есбјерг Тим Есбјерг
Репрезентација
  Норвешка Норвешка 55 (38)

Вилде Ингстад (родена на 18 декември 1994 г., во Осло) е норвешка ракометарка, пивот на Тим Есбјерг и на норвешката репрезентација.[1][2]

Титули[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

Данска Тим Есбјерг[уреди | уреди извор]

Репрезентација[уреди | уреди извор]

Норвешка Норвешка[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Norsk stregtalent skifter til Team Esbjerg“. Teamesbjerg.no. Архивирано од изворникот на 2016-06-05. Посетено на 2016-05-19.
  2. EHF profile[мртва врска]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]