Емили Хег Арнцен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Емили Хег Арнцен
Emilie Hegh Arntzen 20150319.jpg
Лични податоци
Роден(а) 1 јануари 1994 (1994-01-01) (27 г.)
Шиен, Норвешка
Националност Норвешка Норвешка
Спорт Handball pictogram.svg Ракомет
Висина &100000000000001830000001,83 м
Позиција Среден бек, Лев бек
Клупски податоци
Тековен клуб Вајперс Кристиансанд Вајперс Кристиансанд
Број 3
Сениорски клубови
2010-2014
2014-2017
2017-
Ерпен Ерпен
Бјасен Бјасен
Вајперс Кристиансанд Вајперс Кристиансанд
Репрезентација
2014– Норвешка Норвешка 42 (40)

Емили Арнцен (родена на 1 јануари 1994 г., во Шиен) е норвешка ракометарка која игра на позицијата среден бек или лев бек за Вајперс Кристиансанд и за норвешката репрезентација.

Животопис[уреди | уреди извор]

Емили е ќерка на поранешната ракометарка Хане Хег и поранешниот тренер на Ерпен Кјетил Арнцен.[1]

Титули[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

Норвешка Вајперс Кристиансанд[уреди | уреди извор]

2017-2018, 2018-2019
2017, 2018

Репрезентација[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Husker du Hanne Hegh? Her kommer datteren“. Aftenposten. 2014-10-09. Посетено на 2014-12-09.